Цената на руския петрол удари нов връх, ето кой купува бясно
Увеличението на цената на руския петрол е повлияно от намаляването на износа му спрямо нивото от май, което изостри напрежението на световните пазари
Руският суров петрол Urals се търгува средно за около 70 долара за барел през август, което е с 10 долара по-високо от „ценовия таван“, определен от страните от Г-7, според доклад на Международната енергийна агенция.
Според анализаторите на агенцията през първата седмица на септември средната цена на Urals е била 75 долара за барел.
Според агенцията увеличението на цената на руския петрол е повлияно от намаляването на износа му спрямо нивото от май, което изостри напрежението на световните пазари.
В своя доклад МЕА признава, че превишаването на параметрите на горната граница на цената може да засегне купувачите на Urals, както и транспортните и застрахователните компании, участващи в транспортирането му, но подчертава, че „това въздействие върху доставките на руски петрол все още е незначително“.
Според IEA цената на Urals DAP West Coast India през август се е повишила със $7,74 до $80,47 за барел, което е с $5,03 по-малко от цената на Dubai Crude. През първата седмица на септември този спред намаля до $4,36 за барел, а цената на Urals на база DAP се повиши до $85,70 за барел.
Агенцията отбелязва, че котировките за Urals на база FOB в пристанищата на Балтийско и Черно море са нараснали по-бързо, отколкото в Индия (Urals DAP West Coast India), поради намаляване на цената на товара от балтийските пристанища до западното крайбрежие на Индия през август - до $6,8 за барел.
„Повишаването на цените на Urals, доставяни в Индия, накара индийските рафинерии да търсят алтернативи от юни. Увеличаването на доставките, главно от страните от Близкия изток, доведе до намаляване на износа на руски петрол за Индия с 300 хиляди барела на ден спрямо нивото от април-май - до 1,8 милиона барела на ден през август“, агенцията пишат анализатори.
„Ограничението на цената се прилага към цената на петрола в момента на товарене. Купувачите договарят цените на петрола въз основа на диференциали от премиум класове, за да улеснят хеджирането на ценови рискове. В този случай реалната цена на барел се осреднява три дни преди датата на доставката“, се казва в доклада.
МЕА припомня, че оценява цената на Urals в балтийските пристанища със закъснение от 20 дни, необходимо за доставка.
Въз основа на това средната цена на Urals се търгува над „ценовия таван“ от 24 юли, изчислява агенцията.
Отстъпката за петрола ESPO, доставен по петролопровода ESPO, от своя страна намаля през август с 0,9 долара до 7,72 долара за барел.
IEA каза, че цената на ESPO се е повишила спрямо класа в Дубай, тъй като е подкрепена от силните маржове на дизела и свитите петролни пазари.
Цените на петрола Urals се покачиха с около 3,8 долара за барел както в пристанището Приморск, така и в Новоросийск. Средно отстъпките за Brent са около 15 долара за барел, докато петролът Urals се търгува над 70 долара за барел през август, което е с повече от 10 долара за барел над ценовата граница.
На европейските компании е забранено да купуват руски петрол от 5 декември 2022 г. Руската федерация ще пренасочи доставките към азиатските пазари, основно към Китай и Индия.
Освен това страните от Г-7 и ЕС, опитвайки се да ограничат приходите на Москва от продажба на петрол, но да запазят присъствието си на пазара, забраниха на своите компании да транспортират руски петрол и да предоставят услуги, свързани с транспортирането му, ако суровината не се продава съгласно ценовия таван, установен от техните правителства (от 5 декември - $60 за барел).
Руската федерация забрани на местни компании да продават петрол, ако договорите съдържат условие за „тавана“.
За петролните продукти таванът на цените влезе в сила от 5 февруари 2023 г., за леките петролни продукти остава 100 долара за барел, за тежките петролни продукти – 45 долара за барел.
Министерството на финансите на САЩ подчерта през август, че „таванът на цените“ остава ефективен инструмент.
„Въпреки факта, че световните цени на петрола се повишиха напоследък, таванът на цените ограничава доходите на Русия и продължава да дава на купувачите извън коалицията допълнителен лост за понижаване на цените“, каза действащият говорител на Министерството на финансите на САЩ. Помощник на ръководителя на отдела за икономическа политика Ерик ван Ностранд.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук
Последвайте ни
9 Коментара: