Защо Западът още не може да се откаже от руския уран?
От началото на войната в Украйна Росатом увеличи износа на ядрено гориво
От началото на войната, която Русия започна в Украйна, Западът наложи множество санкции, включително ограничения върху енергийните ресурси - петрол и въглища.
Има обаче една област, която остава извън санкциите, ядреното гориво. Bloomberg анализира защо ограниченията в тази област остават невъзможни на този етап.
Атомните електроцентрали работят с добито от руда ураново гориво, което обаче се нуждае от допълнителна обработка за производство на горивни касети. В същото време обогатеният уран може да се използва за военни цели, така че технологията, използвана за производството му, е най-строго пазената индустриална тайна в света, посочва агенцията.
Има няколко компании, които обогатяват уран за производство на ядрено гориво. Сред тях доминира руската "Росатом", следвана от базираната във Великобритания "Уренко", китайската "CNNC" и френската "Оранко".
Но за разлика от повечето западни компании, руската корпорация поддържа пълния цикъл на производство на ядрено гориво, от добива на руда до обогатяването и производството и доставката на ядрени бойни глави. В Европа например използват основно вече преработена руда за производство на ядрено гориво за своите заводи.
С държавна подкрепа Росатом оцеля след ядрената катастрофа във Фукушима, която доведе до финансови проблеми в Areva и Westinghouse. Руснаците са финансирали ядрени проекти по света, включително в Китай и Индия. Така в момента Росатом строи 33 нови реактора и има ангажименти да доставя гориво за тях през следващите години и вече не разчита само на договори за доставка на ядрено гориво за стари блокове в Източна Европа.
Повечето от бившите сателити на СССР предприемат стъпки за намаляване на зависимостта си от руските доставки. В повечето случаи, дори и по отношение на Украйна обаче, напълно алтернативни доставки ще са възможни не по-рано от края на това десетилетие, изчислява Bloomberg. Освен това в момента никой не предлага алтернативно гориво за малките блокове по съветска техника – „ВВЕР 440“, които все още работят в Унгария и Словакия.
Но дори ако Източна Европа се откаже да купува ядрени бойни глави, Русия пак ще осигури около 30 процента от обогатения уран, необходим за производството на гориво за атомни електроцентрали. Данните на правителството на САЩ показват, че през 2022 г. около 25% от вноса на обогатен уран е идвал от Русия.
Най-голяма е зависимостта от руския уран при производството на гориво за малки модулни реактори, които се смятат за бъдещето на ядрената енергетика. САЩ са напълно зависими от Русия за доставки на нискообогатен уран (HALEU).
През пролетта Западът започна да обединява сили срещу Русия - бяха подписани различни споразумения в различна конфигурация между страните, които имат опит в производството на ядрено гориво - САЩ, Канада, Франция, Великобритания, Япония. Европейските производители Urenco и Orano също се съгласиха да увеличат капацитета за обогатяване на уран, но това ще отнеме поне пет години.
От началото на войната в Украйна Росатом увеличи износа на ядрено гориво. Това по никакъв начин не е свързано с военни действия, а с изграждането на нови реактори по руска технология. Преди време от компанията бяха категорични, че никоя компания не може да оспори лидерството им в доставките. Коментират обаче, че са наясно с рисковете и ще защитят интересите си, като предложат на страните най-добрите решения.
Припомняме, веднъж в Чехия "Росатом" успя да се пребори с конкуренцията от САЩ. В периода 2000-2010 г. американската "Уестингхаус" доставяше гориво за АЕЦ "Темелин", но след това Прага отново премина към горивото, произвеждано от дъщерното дружество на "Росатом" - "ТВЕЛ".
Превод: БЛИЦ
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук
Последвайте ни