Първите две десетилетия на 21 век бяха добри за военните контрагенти. Съединените щати остават държавата с най-продаваните оръжия и за петгодишен период от 2015 до 2019 г. са изнесли военно оборудване в 96 страни, според Стокхолмския международен институт за изследване на мира (SIPRI).

Това пише американският анализатор Питър Сукиу.

Вижте останалата част от коментара му:

Съединените щати представляват 36 процента от общия износ на оръжие в световен мащаб през този период.

Следваща на второ място е Русия, която представлява 21 процента от износа на оръжие.

Тази седмица Тас съобщи, че руският държавен продавач на оръжие Рособоронекспорт, който е част от технологичния конгломерат Ростек, е доставил военно оборудване на стойност 180 милиарда долара на своите чуждестранни клиенти през последните две десетилетия.

„Финансовите показатели на компанията - книгата за поръчки и обема на доставките - са се увеличили пет пъти от 2000 година", заяви изпълнителният директор на Ростек Сергей Чемезов чрез пресцентъра на компанията.

"През тези години Рособоронекспорт е сключил повече от 26 000 договора с партньори и е доставил продукти на обща стойност над 180 милиарда долара за 122 страни по света", каза още той.

Изпълнителният директор на "Рособоронекспорт" Александър Михеев добави, че продажбите са позволили на Русия да запази второто си място на световния оръжеен пазар.

„Нашите чуждестранни партньори са получили оборудване и машини на стойност над 85 милиарда долара за своите Военновъздушни сили“, отбеляза той.

"Доставките за противовъздушната отбрана и сухопътните войски на нашите клиенти достигнаха 30 милиарда долара за всеки от тези военни клонове и възлизат на над 28 милиарда долара за техните военноморски сили", обясни още Михеев.

За да стимулира продажбите на своето военно оборудване, Русия все повече „подобрява играта си“ съвсем буквално - и сега провежда своите годишни Международни армейски игри.

За първи път организирани през август 2015 г., в тях участват близо 30 държави, участващи в десетки състезания за две седмици. Организирани от руското министерство на отбраната, игрите включват 31 състезания, повечето от които включват военно оборудване.

Те включват „танков биатлон“, „морско нападение“ и множество кучешки и прояви с конна езда. Игрите се провеждат предимно в Руската федерация на полигона в Алабино и на летището в Кубинка точно до Москва.

Международното търговско събитие Армия-2020

Международните армейски игри съвпадат с ежегодния Международен военно-технически форум Армия-2020, който по същество е търговска изложба за всички неща на руското военно производство и оборудване.

Последното събитие се проведе през август миналата година, където руските държавни продавачи на оръжие предложиха почти 50 нови оръжейни системи на световния пазар.

Тазгодишното събитие включваше демонстрации на танк Т-14 "Армата"; изтребителят от последна бойна генерация Су-57, който беше предложен за износ за първи път; и цялото семейство на автомата Калашников от ново поколение.

През август Михеев, че Рособоронекспорт също ще продължи доставките на вертолети Ми-35М, Ми-171Е, Ми-171Ш и Ми-17В-5, самолетни двигатели, безпилотни самолети Орлан-10, танкове Т-90С и Т-90СК, БТР-82А бронетранспортьори, бойни превозни средства за поддържане на танкове BMPT, противотанкови ракетни системи Корнет, противовъздушни системи отблъскване, ракетни пускови установки Тор-M2E, зенитно-ракетни системи Панцир-S1, Игла -преносими системи за ПВО, стрелково оръжие, боеприпаси и други предмети.

Въпреки продължаващата пандемия, тазгодишното събитие „Армия 2020“ не беше значително намалено спрямо предишните си издания и проявления.

Съобщава се, че над 1316 изложители и малко по-малко от 12 000 участници са присъствали на събитието, което предполага приблизително същия ангажимент като миналогодишната АРМИЯ-2019. Всичко това предполага, че Русия вероятно ще запази второто си място на световния оръжеен пазар и няма къде да отиде, освен евентуално нагоре.