Продължаващото украинско контранастъпление е операция, която никоя водеща армия в света не би искала да извърши, пише американският професор по стратегически изследвания Филипс Пейсън О'Брайън в свой анализ за The Atlantic, пише Актуално.

Ето какво казва той:

Миналата година Украйна изненада много западни експерти със способността си да се защити срещу руските сили и дори да си върне някои територии от тях, разкривайки недостатъци в руската стратегия, логистика и военно лидерство.

Но Русия все пак успя да окупира част от Украйна и сега Киев се опитва да премине в настъпление срещу руските войски, които прекараха месеци в изграждане на окопи, като същевременно поддържат значителен арсенал от модерни оръжия.

Стартирането на контраофанзива при такива условия би било рисковано дори за Съединените щати или друга страна от НАТО, а украинците нямат военна технология и предимства в обучението, които обикновено се ползват от военните членки на Алианса.

В известен смисъл това, което Украйна се опитва да направи, е безпрецедентно.

Когато англо-американските сили или Червената армия провеждат настъпателни операции срещу нацистите през Втората световна война или когато Израел отблъсква противниците си в Шестдневната война от 1967 г., успешната атакуваща страна има надмощие във въздуха.

Това означава, че тя може ефективно да използва въздушната мощ както за осигуряване на надеждно прикритие на сухопътните си сили, докато се придвижват напред, така и за нанасяне на удари по вражеските армии. Украйна няма такъв лукс.

 „Алигаторите“ продължават да спират настъплението на ВСУ на Запорожкия фронт и в ДНР

Въздушното пространство над бойното поле в цяла Украйна е зона на ожесточени боеве. Руснаците имат повече военновъздушни сили и самолетите им превъзхождат технологично украинските. Русия също може да използва голям брой дронове, както за събиране на разузнавателна информация, така и за директни атаки срещу украинските сили.

Руските вертолети като Ка-52 се показаха добре в унищожаването на украинска бронирана техника, пише The Atlantic.

Друг проблем е, че руснаците също могат ефективно да използват своите наземни бойни системи срещу украинците. Те са разположили голям брой артилерийски и ракетни установки, имат добри преносими и мобилни противотанкови системи собствено производство и са създали огромни минни полета в терена, който трябва да преминат украинските войски.

Никой не трябва да очаква от въоръжените сили на Украйна незабавен брониран пробив на руските позиции. В медиите се появиха снимки на изведена от строя украинска техника. Това са едни от най-модерните бронирани машини на въоръжение в Украйна. Те обаче бяха унищожени от оръжия, с които украинската армия ще се изправи по-нататък, докато напредва.

Досега украинските въоръжени сили са напреднали няколко километра на едно място, няколко километра на друго. Тъй като украинската армия трябва да се справя с разнообразна руска отбранителна огнева мощ в различни посоки, настъплението й досега е много скромно.

След изтеглянето на руските войски от Киев в края на март 2022 г. и укрепването на руските отбранителни линии, единственият голям пробив на Въоръжените сили на Украйна стана през септември 2022 г., когато украинската армия освободи голям участък от територия край Харков.

В това контранастъпление големи групи украински бойни средства напредваха много километри на ден, но това беше възможно само защото руските сили в района бяха много малоброй. Сега Украйна едва ли ще повтори това постижение.

През последните шест месеца Русия е в настъпление, макар и с много бавни темпове. От януари до май руските войски около град Бахмут успяват да напреднат общо около 8 километра (като същевременно понасят големи загуби).

По този показател настоящата украинска контраофанзива, която бавно отблъсква руснаците на редица места, вече изглежда по-успешна. Украйна вероятно ще иска да постигне много повече, но тя може би ще трябва да се задоволи с по-скромни успехи, тъй като армията й върши много трудна работа по отслабването на руските сили, за да могат по-късно да се движат напред по-активно.

Тъй като украинската армия няма превъзходство във въздуха, а руснаците разполагат със силна отбранителна огнева мощ, украинците нямат друг избор освен да изтощават сухопътните сили на противника достатъчно, за да компенсират превъзходството на Русия във въздуха. Вместо да се опитат да се втурнат напред, украинците продължиха и до известна степен дори увеличиха атаките си срещу руските войски в тила.

Неотдавнашните украински атаки поразиха руски складове за боеприпаси, които до сега бяха извън обсега на високомобилни артилерийски ракетни системи, получени от Запада.

За щастие Украйна запазва предимство в мотивацията на войските, разузнаването и стратегическото командване. Тя също получава всички най-добри оръжия от Запада. С течение на времето тези фактори ще станат очевидни. 

Но никой не трябва да очаква незабавни резултати. Ако украинците искат да имат голям успех в контранастъплението, първо трябва да унищожат много руски войски, за да могат в крайна сметка да продължат напред. ВСУ са принудени да предприемат опасни, рисковани и отнемащи време действия, които им пречат просто да се търкалят напред като парен валяк.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук