Бизнесът ще инициира срещи с партиите в парламента следващата седмица заради цените на тока и газа.

"Темата не е само цените на енергоресурсите, а също така за макроикономическата и финансовата стабилност, и националните приоритети. Дали влизането в еврозоната остава национална цел, и ако остава - тогава защо ни е такъв дефицитът и инфлацията. Ние бихме желали да предпазим от предстоящия популизъм в Народното събрание при приемането на бюджета следващата година", каза пред Bulgaria ON AIR председателят на Асоциацията на индустриалния капитал Васил Велев.

По думите му, ако не се вземат мерки за съкращаване на разходите и увеличаване на приходите, ще имаме 12 млрд. дефицит, без да правим нещо ново.

"Нещата изглеждат много зле, вие виждате, че ние като държава трудно взимаме заеми вече. Преди дни държавата поиска заем от 200 млн. и успя да вземе само 103, при това на цена над 4% лихва. А за следващата година трябва да вземем 12 млрд., за да покрие този дефицит плюс още няколко милиарда, за да покрием падежиращия дълг. Ако въобще успеем да го вземем, защото при една такава разюздена политика - кредиторите все по-трудно ще дават заеми.

Най-накрая ще стигнем до това, че ще дойде Международният валутен фонд и ще започне да ни управлява", допълни Велев.

Според него социалните помощи са на калпак и не са таргетирани. "Не са насочени към тези, които най-много се нуждаят от тях. Това е отстъпката за бензина, това са субсидираните цени за бита за електроенергията не само за енергийно бедните. 

Битът е със силно субсидирана цена, но не се подпомага само нуждаещият се гражданин, а всички. Това е едно разхищение на средства, а ние ги нямаме. И при тази политика еврозоната се отдалечава, ако изобщо не изчезне", подчерта председателят на АИКБ.

И поясни, че тази година имаме таван от 10, 3 млрд. нов дълг.

"Очевидно влизаме в дългова спирала и което по-лошо - все по-трудно и все по-скъпо ни се дават тези заеми. Ако ще се прави бюджет, в който всеки ще наддава заплати, пенсии и други харчове с пари, които ги няма, то по-добре да няма бюджет и правителство", добави Васил Велев.

Той смята, че трябва да се възстановяват ставките по ДДС - тези, които бяха намалени: "Увеличението на пенсии и заплати трябва да е по-малко. Първата причина за инфлацията е цената на енергоресурсите."

 

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук