Washington Times: Новата студена война в Арктика
След Русия се изтеглят и други големи сили, включително САЩ и Китай
Според експерти Русия реши да заложи на Арктика с богатите си ресурси и нови морски пътища, така че Москва активно се укрепва в региона.
След Русия се изтеглят и други големи сили, включително САЩ и Китай. Според The Washington Times анализаторите смятат, че в Арктика ще се разгърне нова конфронтация, пише "Поглед инфо".
Студената война не е отишла никъде, казва журналистката Дженифър Харпър в статията си за The Washington Times. По този въпрос тази война, напротив, стана още по-студена, дори замръзнала.
Днес Русия започна бурна дейност в Арктика, регион с впечатляващи запаси от неразвити природни ресурси, през които преминават нови търговски пътища.
Сравнително наскоро Москва възобнови практиката да патрулира Северния полюс с изтребители, укрепи арктическите си военни бази и успешно изпробва там хиперзвуковата ракетна система "Кинжал".
Освен това Русия възнамерява да придобие нови, мощни ледоразбивачи.
Един от тях е първият по рода си ядрен ледоразбивач "Арктика", който вече е завършил успешно морските изпитания и се очаква да бъде въведен в експлоатация скоро. Според автора Кремъл планира да добави още четири от същия клас кораби към "Арктика".
Според Морската изпълнителна власт руският лидер Владимир Путин " залага на изменението на климата и топенето на Арктика ". А датското разузнаване дори смята, че трябва да очакваме засилено напрежение в региона, около който ще се разгърне конфронтацията на такива велики сили като Русия, САЩ и Китай.
Един от американските сенатори, датчанинът Съливан, републиканец, представляващ Аляска, обърна внимание на подобни промени и по негова инициатива беше внесено изслушване за „ нарастващите възможности, трудности и заплахи в Арктика “.
Според политика, в региона се случват „ колосални промени “, затова е важно да се гарантира, че Вашингтон не изостава от Москва и Пекин.
Съливан разработва стратегия за засилване на ролята на бреговата охрана на САЩ в Арктика, както и съвместните дейности на тази служба с ВМС. „ Ние не призоваваме за създаване на огромна военноморска база или брегова охрана.
Ние просто искаме нашите ледоразбивачи, патрулни лодки или разрушители на ВМС да се пуснат в пристанищата на американска Арктика “, казва The Washington Times, цитирайки Съливан.
Връщайки се в Русия, някои анализатори подчертават, че за Москва Арктика е важна не само заради ресурсите и морските пътища.
Според Мария Розанова-Смит, специалист по Арктика в университета Джордж Вашингтон, „ в много аспекти за Русия съдбата й се определя от нейната география; важно е да разберем, че Арктика е неразделна част от руската национална идентичност и че Русия смята себе си за арктическа страна . "
Според анализатора Арктика е въпрос на национална гордост за руснаците, обвързана обаче главно с постиженията на миналото. „С какво още могат да се гордеят жителите на Русия днес?“ - отбелязва Розанова-Смит и добавя, че от гледна точка на икономиката, регионът може да се превърне и в ключ за бъдещия просперитет на страната.
Последвайте ни
3 Коментара: