Преди 10-ина дни популярната неправителствена организация „Антикорупционен фонд“ (АКФ) реши да напомни за себе си, пускайки в публичното пространство една финна манипулация, която на практика си беше фалшива новина. АКФ рециклира разследването на своето съществуване, свързано с Петьо Еврото и скандала „Осемте джуджета“.

Целта е ясна – непрекъснат натиск, граничещ с шантаж в посока държавното обвинение, а в конкретната ситуация и спрямо неговия и.ф. административен ръководител Борислав Сарафов. „Експертите“ от организацията използваха дебелите си контакти в мейнстрийм медиите, за да пуснат в публичното пространство опорката, че едва ли не Сарафов оневинил издирвания бивш следовател, известен с прякора Петьо Еврото.

Да, ама не. Оказаха се не компютри, а компоти. Прокуратурата не само е повдигнала обвинение на някогашния магистрат, с такова се е сдобил и действащ прокурор, уличен за участие в схема за кражба на злато и ценни монети от фамилията Златанови.

Това се случва за първи път, но странно защо не се коментира от Стайков, Янкулов и другите видни експерти от АКФ (странно е и защо те не търсят гледната точка на Явор Златанов – истинският потърпевш от сагата „Осемте джуджета“). Напротив – те решиха да съобщят, че е паднало другото производство срещу Еврото. Става дума за действия, предприети от обвинението под ръководството на отстранения от ВСС бивш главен прокурор Иван Гешев, след интервюто на меко казано противоречивата Любена Павлова пред горепосочените Стайков и Янкулов.

Там тя очертаваше контурите на някакво тайнствено ОПГ, ръководено от бившия й съпруг. Но освен да обявят бившия следовател за издирване, прокурорите така и не са свършили нищо – няма експертизи, няма разпити на пострадали лица от т.нар. ОПГ. Калпаво обвинение, което е в задънена улица, и най-логично е (делото) то да бъде прекратено, както е направено. Да не говорим, че самото му образуване в Районна прокуратура говори най-малкото за порочност, за да не кажем и престъпление.

Да, скандалният казус, който наистина може да доведе до разплитане на чорапа, е „Осемте джуджета“. И е изключително странно как активистите, които уж са бащи на тази тема, вместо да адмирират усилията на прокуратурата, я хулят, че не тръгвала по някакви бутафорни следи, появили се в публичното пространство след интервюто на сдобилата се вече с обвинения бивша съпруга на Еврото.

Междувременно поне за трети път в рамките на два-три месеца в публичното пространство бе пусната опашатата манипулация, че Еврото се бил споминал. Тази фалшива новина ясно показва, че има кръгове, които никак не искат истината за престъпленията на магистрати по аферата „Осемте джуджета“ да се разследват. Фалшивата новина за гибелта на бившия следовател остана да тлее в публичното пространство, но никой не си направи труда да се извини. АКФ също не се извиниха за опита си да изопачат действията на прокуратурата в последните седмици по аферата „Осемте джуджета“. 

Наместо това от АКФ се появиха в поредния национален ефир, размахвайки менторски и назидателно пръст. Държавното обвинение казало какво прави по делото срещу Еврото, обяснило че обвинението му се повдига от компетентната по случая Софийска градска прокуратура, че магистратите публично демонстрират ясното желание да си почистят къщичката, да разнищят докрай скандала. Но въпреки това Стайков не е доволен. Някак си не му е приятно, че и.ф. главният прокурор Сарафов каквото казва, това и прави.

Преди два месеца Сарафов пое ангажимент да действа непоколебимо там, където има остър обществен интерес, това и се случва. Няма чадъри върху  никого и нищо – вътре и вън от системата. Все пак именно този и.ф. главен прокурор обяви доклад с тригодишна давност на прокурор от Върховна касационна прокуратура, който още през 2020 г. е установил груби нарушения и дори престъпления, извършени от прокурори от закритата вече Специализирана прокуратура. 

Добре е от АКФ най-накрая да приемат, че не са тези, които могат да диктуват нито кой да е главен прокурор, нито какво да прави държавното обвинение. Ако искат да сме правова държава, хората от АКФ воглаве с бившия прокурор и бивш зам.-правосъден министър Янкулов трябва да знаят, че не могат да търсят от Сарафов сметка за работата по това или онова дело.

Нали точно затова всички те критикуват от години закона, който давал „големи“ правомощия на обвинител №1 и отварял възможност да се влияе на хода на делата. Сега обаче от АКФ недоволстват и почти обвиняват Сарафов защо не се намесвал в работата на прокурорите по трите разследвания, свързани с „Осемте джуджета“, а вместо това е оставил компетентните магистрати да работят съобразно закона, доказателствата и вътрешните им убеждения. Зайо, защо си без шапка? Зайо, защо си с шапка?

Какви са фактите? Петьо Еврото вече е обвиняем и се издирва по реално производство, а не чрез скалъпена история по дело за изнудване, по което няма нито едно свидетелско показание на пострадал.

Обвиняема е бившата съпруга на Еврото, която освен главна героиня на филмчета, включително и на АКФ, се смята, че е пряко замесена в кражбата на златото на Явор Златанов.

Обвиняем е действащ прокурор от бившата спецпрокуратурата, а от доклада на ВКП от 2020 г. може да се допусне, че ще има и още магистрати, които ще попаднат под ударите на закона. 

Повече от видно е, че Сарафов, който бе изкусно намесен в аферата „Осемте джуджета“ с класически компромат, изпълнява ангажимента си да осигури независимо разследване на аферата. Всъщност, именно защото името му бе опетнено, и.ф. обвинител №1 също има интерес всичко по случая да излезе наяве.

Ако това не се харесва на Стайков, на Янкулов и сие, защото видиш ли, ако прокуратурата прати на съд виновните по сагата, те ще останат без знаковия казус, оправдал съществуването на АКФ, то проблемът си е техен. Да се преориентират към нещо градивно, вместо да търсят фалшиви аргументи в опит да атакуват държавните обвинители. И Стайков, и Янкулов би трябвало да искат и да работят за обществения интерес,  нали?

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук