Западната преса разкри какво се крие зад победата на Роберт Фицо в Словакия
Победата му на изборите стана причина за тревоги, че новото правителство ще превърне Словакия в съюзник на Унгария, що се отнася до Украйна
Изборната победа на Роберт Фицо в Словакия, последвала предизборните му обещания да сложи край на военната помощ за Украйна, показва, че недоволството в Централна Европа във връзка с войната с Русия постепенно се засилва.
Някои анализатори обаче не очакват голям политически завой нито в Братислава, нито във Варшава.
Лидерите в региона, който някога беше под съветско господство, провокират националистически настроения в Унгария, Словакия и дори в Полша, която традиционно е антируски настроена, като подкрепата за Украйна става жертва на краткосрочни политически маньоври за привличане на избиратели.
Победата на Фицо на произведените в събота избори стана причина за тревоги, че новото му правителство ще превърне Словакия, която членува в НАТО, в съюзник на Унгария, що се отнася до подкопаването на консенсуса в Европейския съюз за подкрепата за Украйна.
Преди изборите Фицо обеща да сложи край на военните доставки за Украйна и да работи за мирни преговори. Това е линия, близка до тази на унгарския лидер Виктор Орбан и неприемлива за Украйна и съюзниците ѝ, според които това само ще поощри Русия.
Въпреки това някои анализатори не очакват в Словакия и Полша да се стигне до голяма промяна на политиката по отношение на Украйна.
Роджър Хилтън, експерт в сферата на отбраната в "Глобсек" (GLOBSEC), казва, че сегашните неразбирателства се дължат на преследването на краткосрочни политически дивиденти, като дългосрочният интерес на региона в сферата на сигурността си остава неразривно свързан с НАТО и с възприемането на конфликта в Украйна като екзистенциална заплаха.
"Не смятам, че възходът на едно-единствено правителство в Централна и Източна Европа като това на Фицо, ще се превърне в катализатор на колапса на подкрепата за Украйна в целия регион", изтъква Хилтън.
В Полша, където подкрепата за Украйна е най-силна, управляващите са подложени на натиск от крайната десница да възприемат по-твърда позиция по отношение на Украйна преди изборите на 15 октомври.
Спор с Украйна във връзка със зърнените доставки и с удължаването на забраната за внос на украинско зърно от Полша, Унгария и Словакия миналия месец засили разногласията.
Фактор за умереност
В Словакия партията на Фицо "Посока - социална демокрация" спечели изборите с 23% от гласовете на избирателите. На второ място се класира "Прогресивна Словакия" с 18%, а на трето място с 14,7% е партията "Глас - социална демокрация", оглавявана от Петер Пелегрини, бивш съпартиец на Фицо.
Най-вероятната коалиция изглежда тази на "Посока - социална демокрация" с "Глас - социална демокрация", която е по-лявоцентристка и проевропейска партия, която се отцепи от "Посока - социална демокрация" през 2020 г., и с малката и проруска Словашка национална партия.
Това е по-умерен сценарий от този, който се тиражираше преди изборите - коалиция на "Посока - социална демокрация" със Словашката национална партия и с крайнодясната партия "Република". "Република" обаче не успя да влезе в парламента.
Според Самуел Абрахам, ръководител на Братиславското международно училище по свободни изкуства, присъствието на "Глас - социална демокрация" ще бъде значителен фактор за умереност, когато става дума за политиките на Фицо по отношение на Украйна.
Позицията на Пелегрини е, че износът на оръжие, включително за Украйна, трябва да продължи, тъй като се отразява добре на заетостта. В неделя той отново изложи тази си визия.
"Той (Фицо) е достатъчно циничен и прагматичен и знае, че ако се противопостави твърде рязко на ЕС, ако настоява за отмяна на санкциите срещу Русия, ще се удари в стена под формата на Пелегрини", обяснява Абрахам.
Пелегрини "ще се опита да гарантира проевропейска линия, ще насърчава проукраинска линия. Това е единственият начин да се легитимира в очите на избирателите си, които не искат да са с Фицо", изтъква експертът.
Петдесет и девет годишният Фицо, който три пъти е бил премиер на Словакия, е опитен политик, познаващ брюкселската политика. Той вероятно ще действа внимателно, когато става дума за подкрепата за Украйна и за други въпроси вътре в ЕС, тъй като Словакия сериозно се облагодетелства от европейските фондове за развитие.
Негов очевиден съюзник в Орбан, който беше един от първите, поздравили го за победата. Правителството на Орбан отказва да изпраща оръжия на Украйна и е против санкциите на ЕС срещу Русия, въпреки че в крайна сметка не ги блокира.
В Брюксел Орбан използва подкрепата за Украйна като лост в преговорите по други въпроси.
Моментът на истината
Ключов момент, в който ще бъде тествана подкрепата на Централна Европа за Украйна, може да настъпи през декември, когато Европейският съюз може да реши да започне преговори с Украйна за присъединяване към ЕС. За тази цел ще е необходима единодушната подкрепа на всички 27 страни, които членуват в блока.
"Убедени сме, че е илюзорно да се занимаваме с този въпрос в момент, в който в Украйна продължава да бушува сериозен военен конфликт", каза Фицо пред Ройтерс миналата седмица, в отговор на въпрос дали подкрепя членството на Украйна в ЕС и започването тази година на преговори за присъединяване.
Фицо обаче не каза изрично дали е против стартирането на преговорите.
Орбан каза в петък, че ще трябва да бъде даден отговор на "много трудни въпроси", преди ЕС да може дори да започне с Украйна преговори за членство. Той не каза обаче, че Будапеща ще блокира процеса.
Управляващите в Полша националисти, които според социологическите проучвания ще спечелят изборите, изразяват подкрепата си за членството на Украйна, въпреки че напоследък отношенията на Варшава с Киев охладняха.
Въпреки това, след като полските избори приключват и политиците седнат на преговори в Брюксел, вероятно ще бъде постигнато единство по въпроса с Украйна, казва Муджтаба Рахман, управляващ директор за Европа в мозъчния тръст "Евразия груп" (Eurasia group).
"В крайна сметка Словакия и Унгария ще се присъединят към европейския консенсус, тъй като в Европа много въпроси са свързани", прогнозира Рахман.
"По-големите предизвикателства не са Словакия и Унгария, а изборният цикъл в САЩ и въздействието, което ще има той върху подкрепата за Украйна", заключава експертът.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук
Последвайте ни
4 Коментара: