Руски зенитно-ракетни системи, ударни оперативно-тактически комплекси, съвременни изтребители и бойни вертолети могат да намерят нови купувачи на пазара в Близкия Изток, твърди онлайн изданието ria.ru.
Преди два дни, 14 ноември, по време на изложбата Dubai Airshow 2017 бяха анонсирани нови големи сделки, както за доказала себе си руска военна техника, така и за авангардни проекти.
 
Монархиите от ОАЕ предпочитат да въоръжават своята 100-хилядна армия със сбор от американски, френски, британски, южноафрикански, шведски, бразилски и китайски образци. Руското оръжие засега е представено в Емиратите доста скромно: 50 зенитни ракетно-оръжейни комплекси „Панцирь С-1Э", около 600 бойни машини на пехотата БМП-3, реактивни системи за залпов огън – до 50 „Град” и до 10 „Смерч”.
 
Много арабски монархии експериментират, сравняват и избират. За отбелязване е, че те се стремят да изградят своя научнотехническа база и се опитват да получат челни технологии, да изучат малко познати образци въоръжение. Впрочем държавите от Персийския залив сериозно се подготвят за времето „след нефта”.
 
Например през февруари беше подписано споразумение между Русия и ОАЕ за перспективната програма за разработка на лек фронтови изтребител пето поколение. Предполага се той да бъде създаден на базата на МиГ-29 и МиГ-35, като работата ще отнеме около 7 години. Когато изтребителят бъде готов, ОАЕ могат да бъдат първи купувач.
 
Военнотехническото сътрудничество между РФ и ОАЕ не се ограничава с работа само над перспективния изтребител. Сега се водят преговори за доставяне на Емиратите на няколко десетки изтребители Су-35 поколение 4++, като се очаква договорът да бъде сключен в най-скоро време. Те ще бъдат втората държава след Китай, купили този самолет – с него небето на арабските монархии ще бъде охранявано наравно с F-16 и френските Mirage 2000.
 
Защо все пак тази диверсификация на въоръженията за избягване на зависимостта на купувача от един доставчик се случи чак сега? И дали има връзка, че през последните две години разположението на силите в Близкия Изток се промени чак след началото на руската кампания в Сирия?
 
Както отбелязва ria.ru, може да се допусне, че поне част от сключените договори са някакво следствие от по-големи и сериозни политически договорености между РФ и ОАЕ. В близко бъдеще обаче едва ли ще узнаем за какво става дума.
 
Превод и редакция: БЛИЦ