Защо Иран страхотно се нуждае от помощта на Русия в Близкия Изток?
Техеран иска да раздели сунитския свят с шиитски пояс от Иран, през Ирак и Сирия до Южен Бейрут
Самият контингент от ирански доброволци и „военни съветници” през последните седмици понесоха сериозни загуби, като Иран е дал над 1000 убити от началото на гражданската война в Сирия.
Иранското командване като цяло определи разположението на бойните си сили в Сирия: Районът на сирийско-ливанската граница е прикриван от „Хизбула”, като носи отговорност за поддържане на автомобилното трасе Дамаск-Бейрут в стабилно функциониращо състояние. Внушителният контингент от ирански „военни съветници” (ирански спецназовци) е съсредоточен в Дамаск и на юг от Алепо в град Ал Хадер, където е разположен опорен пункт на КСИР. Опълченците от Ирак, Афганистан и Палестина представляват иранската пехота, интензивно прехвърляни от един участък на фронта на друг, включително Алепо без източната му част.
Като цяло под оръжие в Сирия, като допълнение на армията КСИР е поставил, по различни оценки, от 8 до 12 хиляди проирански бойци, основно от „Хизбула”.
Южните квартали на ливанската столица Бейрут примерно от 2013 г. са станали основни транзитни пунктове на КСИР при прехвърляне на доброволци-шиити от Ирак, Афганистан и Пакистан на помощ на Башар Асад.
Намиращите се под иранско влияние групировки сега водят боеве не само в Алепо, но и на подстъпите на иракския Мосул. Опълчението на иракските шиити ”Хашд ал-Шааби” от средата на ноември държи контрола на летището в Тел-Афар и същевременно пресече базите на терористите от сирийска територия, като създава възможност за установяване на пряка сухоземна връзка с частите на сирийската армия. Новият коридор създава и възможност новите попълнения да не минават през Бейрут.
И най-важното: Очертава се Техеран да постигне стратегическата си цел от установяване на ефективен контрол над „шиитската полоса” от Иран през Ирак и Иран до Бейрут. Самата мисъл за тази възможност обаче буквално парализира Рияд и Тел Авив, които си дават сметка,че нарастването на иранското влияние в региона ще придобие необратим характер.
Израел предприе „превантивни мерки”, като някои от тях са от дипломатически характер. Същевременно и Мосад е впрегнал целия си ресурс.
Саудитска Арабия обаче е погълната от проблемите по своите непосредствени граници с Йемен, където поддържаните от Иран въстаници-хусити станаха „необратим фактор”.
Нарасналата активност на Иран в горещи точки на близкоизточния регион е обусловена от регионални и външни фактори. Ислямската Република вече е въвлечена в противоборство с ИД заради нейните терористични актове. Техеран възприе и отдавна реализира на практика руския аргумент за необходимостта да се ликвидират огнищата на терористичната активност далеч от своята територия. Бойните действия на иракските шиити против „халифата” в района на Тел-Афар при мълчаливата подкрепа на КСИР се побира в тази логика.
Техеран обаче има и друга сериозна причина да проявява инициатива през следващите седмици.
Идването в Белия дом на нова администрация не дава надежди на иранците, тъй като от Вашингтон все по-силно се чуват гласове за преразглеждане на подходите на САЩ по отношение на Иран. Често се споменава намерението да се преразгледа ядрената сделка с Техеран, скрепена с подписите на шест световни държави. Сриването ще бъде с необратими геополитически последици.
Техеран не разполага със средства за „превантивно внушение” на администрацията на Тръмп. Остава да се потърси помощта на Москва. Обявяването от руския и от иранския генщабове за възобновяване предоставянето на авиобазата в Хамадан за използване от руските ВКС за удари по терористите в Сирия може с увереност да се отнесе към опитите на иранците да намерят комплексен отговор на предстоящите предизвикателства на САЩ.
На 20 януари в Белия дом ще влязат произраелски (респективно антиирански) политици и администратори. През това време Техеран трябва да свърши огромен по обем работа в Сирия и Ирак. Без опора на Русия и възможно с привличането на Китай, който може да си каже думата при опитите на САЩ да анулират ядреното споразумение с Иран, шиитският полюс в Близкия Изток рискува да се натъкне на непреодолими препятствия.
Превод и редакция БЛИЦ - по публикации в чуждия печат
Последвайте ни
0 Коментара: