Независимо от първите постигнати външнополитически успехи на нефтения пазар и повишените нефтени котировки, министърът на енергетиката на РФ Александър Новак отхвърля всяка възможност за влизане на Русия в Организацията на страните-износителки на нефт.

Русия не разглежда въпроса за встъпване в ОПЕК, заяви енергийният министър на страната Александър Новак на нефтената конференция CERAWeek в американския град Хюстън, щата Тексас, в началото на март. "Ние днес не разглеждаме варианти за включване на Русия в ОПЕК, но нашето взаимодействие със страните-износителки на нефт показа нуждата и целесъобразността от кооперираренто", отбеляза министърът. По-рано Новак не веднъж е говорил за ограничените възможности на ОПЕК да влияе на пазара.

При това през последните месеци на 2016 г. координацията между Русия и другите нефто- и газодобиващи страни беше на върха на острието на външнополитическите усилия на Русия. На 30 ноември членовете на ОПЕК приеха решение да съкратят нефтодобива от началото на 2017 г. на 1,2 млн. барела на ден. Още 11 държави, в това число и Русия, се задължиха да намалят производството на нефт на 558 000 барела на ден, от тях на Русия се падаха 300 000 барела на ден.

 

ОПЕК и Русия не се доверяват един на друг. "Ние сме конкуренти, а не партньори", коментира редакторът в ресор "нефтени пазари" на Thomson Reuters Глеб Городянкин. На Русия ѝ е трудно да се договори с ОПЕК заради различните цели и противоречия вътре в картела, смята той. "Саудитска Aрабия, ОАЕ, Кувейт, Иран и Катар не са обременени от огромни дългови задължения и провеждат линия в ОПЕК за увеличаване дела на своето присъствие на пазара, докато бедните страни в картела (Ангола, Нигерия, Венецуела и Ирак) са заинтересовани преди всичко от ръст на цените, за да свържат двата края", отбелязва Городянкин.

В ОПЕК няма отговор на шистовата революция

Докато нефтеният картел едва ли ще способства в далечното бъдеще за ограничение на добива, то в САЩ има ръст на инвестициите в добива на шистов газ. Страните-участнички в ОПЕК сега внимателно наблюдават ръста на шистовия добив и ще вземат решение за по-нататъшните си действия за съкращаване на добива в края на май тази година, на базата от резултатите на тази оценка.

Американската администрация за енергийна информация прогнозира ръст на добива на нефт в САЩ до 10 млн. барела на ден в най-близко време (с 10% спрямо сегашното ниво), което ще надхвърли максималното ниво, постигнато през 1970 г. Разработчиците на шистови находища се опитват да постигнат дял от пазара на ОПЕК, съкращавайки добива в началото на тази година, с което се надяваха да допринесат за ръст на нефтените цени.

 

Според мнението на главния икономист в компанията ВР в Русия Владимир Дебренцов, в ОПЕК нямат добър отговор за пазара до изчерпването на ресурсите на шистов газ в САЩ. "Ако цената се беше вдигнала до $120-140 за барел, ние още дълги години нямаше да чуем за шистови находища в САЩ. Сега вече е късно, революцията се състоя, духът е изпуснат от бутилката и да го върнем обратно, докато винените пари излизат от него, е невъзможно", казва Дребенцов.

Нестабилни участници

Според думите на анализатора от Citi Futures Тим Еванс, нефтеният пазар в момента повече напомня картонен дом, който може да се събори от всяка лоша новина. Така влезлият в ОПЕК Иран, съгласно споразумение за стабилизация на пазара, може да добива до 3,8 млн. барела на ден. Нещо повече, страната увеличава експорта си – активно продава нефт от натрупаните по времето на санкциите резерви, като съкращава обемите им от началото на 2017 г. от 29,6 млн. барела на 16,4 млн. барела.

Увеличеният добив на нефт в Ирак

Премиерът на Ирак Хаидер ал Абади разказа за ръста на добива в Кюрдистан. Така през декември доставките на нефт от контролираните от кюрдите територии в Турция достигнаха 587 000 барела на ден, което превишава два пъти отредената им квота от 250 000 барела на ден. Освен това, по информация на The Wall Street Journal, Ирак планира да увеличи със 7% пратките на нефт за експорт от терминала в Басра до 3,53 млн. барела на ден. Допълнителни обеми са планирани за доставка в Индия и Китай.

Още един дестабилизиращ фактор – Либия, планира увеличаване на производството на нефт през 2017 г. с два пъти, като увеличава добива на суровината в най-голямото находище на страната аш-Шарара и възобновява работата по експорта от терминал аз-Завия. В началото на януари страната премина към ежедневен добив на нефт в размер на 700 000 барела (при среден показател за декември от 630 000 барела на ден).

Източник: Руски дневник