Защо се скараха държавите от Персийския залив?
Уахабитският ислям не е достатъчен за спойката между двете страни
От столицата Доха заявиха на следващия ден, че това съобщение е дело на хакери, които проникнали с взлом в сайта на агенцията. Саудитска Арабия, ОАЕ и Бахрейн обаче счетоха опровержението за неубедително. От саудитската столица Риад блокираха интернет-сайта на катарската телевизия „Ал Джазира”.
Освен това Доха беше обвинена, че поддържа групировки като „Ал Кайда” и ИД. Следващите десетина дни преминаха във взаимни обвинения.
Така се стигна до разрива тази сутрин, който едва ли е чак толкова спонтанен. Предполага се, че водеща е ролята на Саудитска Арабия. Наистина е възможно хакери умело да са вплели в обичайна реч на емира ал-Тани изказвания, с които официална Доха да не е съгласна: той уж призовавал към търпимост по отношение на Иран и обвинявал Саудитска Арабия в спонсориране на тероризма. Такива твърдения, независимо от тяхната провокативност, не са съвсем чужди на възгледите на Катар, тъй като тази страна наистина заема примирителна позиция по отношение на Техеран и е въвлечена в затегната геополитическа конкуренция с Риад.
В арабския свят по-скоро гледат на уж „манипулираната” реч на емира като опит на катарците да приоткрият завесата на своите реални настроения. Истина е, че Доха претендира да е „втори център са силите” сред сунитските държави в Персийския залив и така влиза в противоречие с Риад.
Политическа изгода извлече и Египат, който покрай блокирания катарски сайт също блокира редица неудобни интернет-ресурси.
Макар Саудитска Арабия и Катар да изповядват уахабитски ислям, между тях съществуват големи различия по отношение на много ислямистки групи. Например „Хизбула” и „Мюсюлмански братя” не са считани за терористични в Катар, но последните са смъртни врагове за Египет. Също така Катар търси сближение с Иран, за да не попадне под влияние на саудитите. В Катар порядките са по-меки – там на жените у позволено да шофират.
По отношение на Сирия двете страни поддържат различни ислямистки групи, което също подхранва противоречия и взаимни конфликти.
Екип на БЛИЦ
Последвайте ни
0 Коментара: