Пътуване до Китай без виза: За всекиго по нещо СНИМКИ
Поднебесната импетия е сред най-популярните дестинации за международен туризъм, и най-големите източници на изходящи туристи
Китай обяви на 22 ноември началото на безвизов режим за посещения до 30 дни за гражданите на девет държави, сред които е и България.
Това довежда бройката до 40 държави, от които според данни в китайските медии идват около 30% от чуждестранните посетители на Китай.
Китай е сред най-популярните дестинации за международен туризъм, и най-големите източници на изходящи туристи, но връщането до пред-пандемични нива на туризма все още е предизвикателство.
Според туристическата платформа Trip.com в първите 30 минути след обявяването на безвизовата политика, търсенето на билети до китайски дестинации в европейското им приложение се е повишило с 65%, а според WeChat Index популярността на думата “България” в тази най-голяма китайска социална платформа за 22 ноември се е повишила със 775% до седем милиона споменавания.
По-широко отворената врата прави възможни за първи път спонтанни пътувания до Китай, а и може би ще мотивира българските пътешественици да открият дестинации, по-различни от традиционните.
В момента няма директни полети от България до Китай, въпреки че често през последните около 10 години се споменава предстоящото откриване на директна линия София - Пекин.
За Китай има директни полети от 23 европейски държава, а най-удобно пътуването България - Китай най-често е през Турция, Германия или Доха.
Площта на Китай (9.6 млн. кв. км) е почти еднаква с тази на европейския континент (10.2 млн. кв. км), а според често споменавана максима за Китай - след седмица тук може да се напише книга, след месец - разказ, а след година трудно могат да се намерят думи.
5000-годишна история, 1.4 милиардно население, 56 етнически малцинства, осем “големи” кулинарни региона - и хиляди по-малки, около 150 града с население над един милион, най-високата планина в света, няколко от най-дългите реки, климат - вариращ от тропически до субарктически, пустини, няколко от най-високите сгради в света, една от най-добре развитите транспортни инфраструктури, 59 обекта в списъка на ЮНЕСКО на Световното наследство - както и многобройни слаборазвити региони, днешен Китай продължава да е държава на контрасти.
Бюджетно или луксозно пътуване
Опциите и за бюджетно, и за луксозно пътуване в Китай са многобройни - но само за тези, които имат разумни очаквания и подготовка.
Китай е сред най-безопасните дестинации в света, но не са рядкост измами, насочени към туристи, както и завишени за тях цени - но пък за много неща те могат да се пазарят.
Почти всички плащания са дигитални чрез местни платформи, така че се изисква подготовка - например свързването на българска банкова карта със системата Алипей.
Много чуждестранни уебсайтове и приложения не са директно достъпни в Китай - сред тях Facebook, Instagram, WhatsApp, TikTok, Gmail, Google - но това се разрешава с надежден VPN.
Някои хотели не приемат чуждестранни гости, а някои локации и услуги, които изискват документ за самоличност, не винаги се справят с некитайските паспорти.
Малък брой региони имат пълни ограничения или специален режим за допускане на чужди туристи - напр. части от Тибет и Синдзян - посещения там трябва да се планират по-внимателно.
Най-общо казано, на туристите не е позволено да шофират в Китай (правилата често се променят), но пък не е трудно да се наеме кола с шофьор - това прави много повече места достъпни.
Извън големите градове комуникацията на английски невинаги е лесна - или възможна - без мобилно приложение (но пък хората там са най-често търпеливи с чужденците).
В по-малките населени места също най-често няма приемливо - или каквото и да било - кафе.
Почти навсякъде има повече хора, отколкото един европейски човек би очаквал (пиковите периоди за вътрешния туризъм, например “златната” първа седмица на октомври са лош избор за каквато и да било активност в Китай).
Така, както китайските туристи се оплакват от липсата на гореща вода за пиене извън Китай, извън големите градове и основните туристически дестинации в Китай, пък трудно може да се намерят студени напитки и лед.
Комерсиален туризъм
Особеност на китайския туризъм, е че той е много комерсиализиран - навсякъде, където има туристи, се продава нещо, често по шумен и натрапчив начин.
Организираните посещения често включват спирки за пазаруване на съмнителни продукти и сувенири - търпението и позитивната настройка са ключови, а покупките е по-добре да се правят извън популярните туристически обекти.
Почти всяко първо за посетителя пътуване из Китай включва някаква комбинация от традиционните дестинации - Пекин (Великата китайска стена, Забраненият Град, Тиенанмън, Мавзолеят на председателя Мао, пекинска опера и патица), Шанхай (най-модерният и космополитен китайски град), Си’ан (Теракотената Армия), Чънду (панди и хот пот) и може би Ханджоу, Суджоу, Гуанджоу или Хонг Конг. Те са и най-популярните дестинации за вътрешен туризъм в Китай.
Всички те се стремят да останат популярни, като често актуализират пакета от преживявания, който предлагат - през 2024 например се отбелязват 50 години от откритието на Теракотената Армия, и затова има нови тематични изложби, нови експонати и паркът е разширен и обновен.
"Второ ниво" дестинации
“Второ ниво” дестинации - или популярни и добре познати, но по-рядко посещавани от по-горните са Гуйлин, о-в Хайнан, Фестивалът на Ледените Скулптури в Харбин, Нандзин, Шънджън, Чунцин, Чиндао, Макао, Шаолин и т.н. - за тези места има много информация и капацитетът им да обслужват чуждестранни туристи е сравнително добре развит.
Сравнително по-малко познати в България и изключително интересни са дестинации като Юннан, Вътрешна Монголия, Гансу, природни забележителности като Жълтата планина и Джандзиядзие - вдъхновението за филма Аватар.
В последните години в Китай се развиват фестивален, спортен, кулинарен, круизен и тематичен туризъм - например турове на важни места от историята на комунистическата партия, от Пътя на Коприната и много други.
Попитахме Ирина Тонева, наскоро посетила Китай за първи път за някои впечатленията й: „Китай е едно много интересно място, където наистина човек е трудно да намери студени напитки.
Бяхме цяла група и понеже постоянно ни сервираха топла бира в заведенията, първата дума, която научих на китайски беше "пиндъ", което значи студено. Посочваш бутилката бира и казваш „пиндъ“, защото английският език не е силната страна на китайците.
Въпреки че Китай е страна с голям поток от туристи, белите туристи си оставаме атракция и често пъти китайците ни молеха най-любезно за снимка заедно.
А когато и ние на свой ред ги помолим за снимки, се трогват много и се радват.“ (Маршрутът на Ирина за две седмици: Шанхай, Пекин, Си‘ан, Джънджоу, Суджоу, Гуйлин, Яншоу.)
Поискахме от Сяо Дзин - туристически експерт, инфлуенсър и главен редактор на списание за туризъм - препоръки за няколко интересни и по-малко популярни за българската публика дестинации в Китай.
Тя предложи за начало следните шест:
Град Дали, провинция Юннан
“Разположен в югозападен Китай, Дали е живописна дестинация с целогодишен пролетен климат. Над региона се извисяват 19-те върха на планината Цаншан, чиито снежни шапки не се разтапят дори през лятото.
В подножието им се простира езерото Ърхай. Дали е идеално място за релаксираща почивка. Най-добрият начин да разгледате района е да наемете велосипед и да обиколите езерото Ърхай, минавайки през традиционни рибарски села, покрай оризови полета и ята чайки.
Старият град на Дали предлага уникална атмосфера със своите улички, оформени като шахматна дъска, и традиционни бели къщи на етническата група Бай. Те честват ежегодния си мартенски фестивал с конни надбягвания, музикални представления и базари.
Емблематично за културата на Бай е техниката за ръчно багрене, при която бял плат се зашива на ръка в различни форми, след което се потапя в естествено синьо багрило. След развързване на шевовете се появяват изящни бели и сини мотиви.”
Град Гуейлин, провинция Гуанси
“Популярната фраза „Пейзажите на Гуейлин са най-красивите в света“ точно описва този обект от списъка на световното наследство на ЮНЕСКО. Река Лидзян лъкатуши сред карстовия пейзаж на Гуейлин, създавайки усещането, че „пътуваш в картина“.
Разходка с лодка или бамбуков сал по реката разкрива емблематични гледки, включително тези от банкнотата от 20 юана.
Гуейлин е сред първите китайски градове, които започват да приемат чуждестранни туристи още през 1973 г. „Улицата на чужденците“ в Яншуо предлага множество западни ресторанти и барове.”
Планината Хуаншан, провинция Анхуей (Жълтата планина)
“Позната с четирите си чудеса – причудливи борове, уникални скални образувания, морета от облаци и термални извори – Хуаншан е световноизвестна планинска дестинация.
Планината е част от световното природно и културно наследство на ЮНЕСКО.”
Префектура Сянси, провинция Хунан
“Сянси, разположена в западната част на Хунан, е мистериозен и интересен регион, дом на етнически малцинства като Мяо и Тудзя.
Селата им са заобиколени от живописни планини и реки, а уникалните дървени къщи на кокили добавят към чара им. Местните традиции включват танца на Тудзя и древни ритуали за пречистване.
Старият град Фънхуан предлага комфортни къщи за гости и екскурзоводи на различни езици.
Близо до него се намира магистралата Айджай, инженерно чудо с височина от 440 метра и 13 остри завоя. В същия район се издига и мостът Айджай, пример за успехите на китайското инженерство.”
Град Дунхуан, провинция Гансу
“Разположен на древния Път на коприната, Дунхуан е културен център, където се срещат китайската и централно-азиатската култура. Известните пещери Могао, най-голямата съхранена съкровищница на будистко изкуство, са обект на международни интерес и изследвания.
Дунхуан ежегодно е домакин на различни културни изложения. Търговията с коприна, порцелан и подправки тук е стимулирала икономиката на региона в миналото и продължава да вдъхновява и днес.”
Град Чюенджоу, провинция Фудзиен
“Като начална точка на морския Път на Коприната, Цюанчжоу е град с богати култура и история. В храма Кайюан е съхранен 700-годишен древен китайски кораб – най-големият и най-старият намерен до момента.
Чюенджоу също е дом на храма Дунчан, смятан за родното място на южния стил на Шаолинското кунг-фу - стилът „Петте предци“ е част от нематериалното културно наследство на Китай.”
Сяо Дзин добавя: "Китай предлага за всекиго по нещо, но е най-добре да се подходи с любопитство и непредубеденост. Подгответе се да бъдете удивени, но не очаквайте всичко да върви по план. Това е и важна част от чара на Китай.”
Асен ВЕЛИНОВ
Последвайте ни
0 Коментара: