Скандално разкритие за кораба, блокирал Суецкия канал ВИДЕО
Видео симулация с движението на контейнеровоза ясно очертава гигантски полов орган
Необичаен курс е следвал товарният кораб „Евър Гивън“, непосредствено преди да заседне в Суецкия канал. На 24 март плавателният съд попадна в пясъчна буря и заседна между двата бряга на канала, пише BG-VOICE.
Международната компания за информация, анализи и решения „Весъл Файндър“ публикува видео симулация с движението на контейнеровоза, което ясно очертава гигантски полов орган.
Към момента не е ясно дали става въпрос за случайност или преднамерена провокация.
Опитите за освобождаване на корабоплаването в Суецкия канал вече три дни останаха безуспешни. Най-малко 230 кораба изчакват, за да навлязат в канала, съобщава ВВС и допълва, че броят им расте застрашително.
Два допълнителни влекача от 220 и 240 тона ще пристигнат до 28 март, за да помогнат за изтеглянето на кораба.
Фирмата Shoei Kisen Kaisha, която е собственик на контейнеровоза, си е поставила за цел да го изтегли „утре вечер японско време“, съобщи в. „Никей“, цитиран от Ройтерс, но не е ясно дали операцията ще има успех.
Агенция Ройтерс съобщи, че два професионални екипа – от Нидерландия и Япония – ще работят заедно с местните власти за по-ефективен план за решаване на проблема със заседналия Ever Given.
Компанията Smit Salvage от Нидерландия и Nippon Salvage от Япония са били посочени от собственика на контейнеровоза и ще работят заедно с капитана и властите на Суецкия канал.
Първоначалното разследване показа, че Ever Given е заседнал поради силен вятър, посочи Schulte Shipmanagement -BSM като изключи причините за това да са механична повреда или проблем с двигателя.
Компанията за глобална логистика и корабоплаване GAC по-рано каза, че Ever Given е претърпял токов удар, но без да конкретизира.
Агенция Блумбърг съобщи, позовавайки се на източници, че операцията по възстановяване на движението в Суецкия канал може да продължи поне до 31 март.
За да бъде свален корабът от насипа, на който е заседнал, трябва да бъдат отстранени големи количества пясък. Снощи управата на съоръжението посочи, че става дума за до 20 000 куб метра пясък. Управлението на Суецкия канал е включило в операцията няколко влекача, включително и специализирана драга, която може да отстранява 2000 кубични метра материал на час.
Около 12 процента от световната търговия преминава през 193-километровия Суецки канал, който свързва Средиземноморието с Червено море и осигурява най-краткият морски път между Азия и Европа.
Преминаването през алтернативния маршрут през нос Добра надежда, в югозападния край на Африка, може да отнеме до две седмици по-дълго.
„Европа трябва да се подготви за поскъпване и недостиг на редица стоки заради блокадата на Суецкия канал“, прогнозират анализатори.
Търговията по оста Азия-Европа няма да бъде нарушена сериозно, ако ключовият морски път бъде отворен скоро, но това става все по-малко вероятно.
Междувременно множество корабоплавателни компании са потърсили Военноморския флот на САЩ заради потенциалните рискове от пиратски набези срещу корабите, плаващи около Африка с цел да избегнат блокирания Суецки канал, съобщи „Файненшъл таймс“ в петък.
Районът има добре документирана история на пиратството, като атаките се увеличиха през 2020 г., по данни на Междунардното бюро по корабоплаване.
Представител на Пети американски флот е потвърдил пред „Файненшъл таймс“, че са били търсени от шипингови компании поради „притеснения за сигурността на корабоплаването в района“.
Според председателя на Хонконгския съвет по корабоплаване, от военноморските сили трябва да се изиска да охраняват търговските кораби в района.
Последвайте ни
1 Коментара: