Треньорът на Кирил Петков по карате Явор Дянков, който днес му шепне на ухо преди влизането в прокуратурата, че делото му у говорено, защото "всичко е уредено" и с баща му "са ги хванали", е влизал и друг път в скандалните хроники, пише "Епицентър". 

През лятото на 2022 г. "Труд" пише, че Дянков докарва у нас "нигерийски принц", който да преговаря за доставки на природен газ у нас. Тогавашният шеф на "Булгаргаз" Людмил Йоцов дори дал официална вечеря на Принц Стенли Икпонмуонба (това е пълното име на въпросната персона, а не титла, бел. ред.) в елитното столично заведение "Къщата с часовника".

За визитата на "принца" се разбра първо от публикация в сайта "Фрогнюз", а още по-любопитният детайл бе, че беше публикувана снимка преди срещата в "Булгаргаз" с Явор Дянков и волейболиста Теодор Салпаров.

Въпросният Явор Дянков е първият учител по карате на тогавашния премиер в оставка Кирил Петков. Двамата дори имат снимка как правят спаринг в коридорите на министерството на икономиката, докато Петков беше служебен министър.

Супер скандал! БЛИЦ разкрива човека, който иска да оправи Кирил Петков! СНИМКИ

Източници на "Труд", близки до Министерски съвет, обясняват странния казус, че Принц Стенли Икпонмуонба бил представен на Людмил Йоцов като принц. Не помогнали аргументи, че Нигерия е република по форма на управление и едва ли бизнесменът има действаща аристократична титла, както и предупрежденията на газови консултанти, че преговори и договори с Нигерия следва да се работят внимателно.

Последното е заради факта, че добивът на петрол и газ в Нигерия се ограничава от кражби и вандализъм на тръбопроводи, оставяйки терминала на производителя на газ Nigeria LNG Ltd в Bonny Island да работи с 60% капацитет.

Според тиражираната информация, "на среща с шефа на "Булгаргаз" Людмил Йоцов, 58-годишният Принц Стенли Икпонмуонба е заявил готовност да подпише с България дългосрочен едногодишен договор, като обезпечи страната с общо 1,250 млрд. кубични метра газ". И още: "Министерския съвет получава предложението за доставка на нигерийски нефт на 28 април т. г.(2022 г., бел. ред.)".

Това е ръководството на Ruslana Integrated Co. LTD, където президент е госпожа Руслана Чихринова, а Принц Стенли Икпонмуонба отговаря за Европа и Африка

От писмото на базираната в Хюстън компания “Ruslana Integrated Co. LTD” се разбира, че тя е на пазара на горива повече от 8 години и доставя газ и петрол в САЩ, Европа, Гана и Китай. Възможностите на фирмата позволят синьото гориво да бъде превозено от Черния континент с кораби с водоизместимост от 75 000 тона всеки месец”.

Енергийни експерти коментират тогава пред “Труд”, че въпросната компания всъщност е с много тесни връзки с Украйна, а справка в сайта на фирмата показва, че президент на Ruslana Integrated Co. LTD е Руслана Чихринова.

Интернет афера 

Имейл измамата "нигерийски принц" е може би една от най-продължителните интернет афери и датира отпреди създаването на глобалната мрежа, започвайки с традиционни писма през 1980-те до наивни получатели по цялата планета, с податели от Нигерия.

До степен понятието "нигерийски принц" да буди по дефиниция съмнение за престъпление.

Измамите от типа "нигерийски принц" са известни още като "419 измами", препратка към члена от нигерийския наказателен кодекс, предназначен да се бори с тях. Известно е, че те са трудни за разкриване както от нигерийските, така и от чуждестранните власти.

В най-ранните си превъплъщения на измамата мишената получава имейл от непознат човек, който твърди, че е нигерийски принц и отчаяно се нуждае от помощ, за да изнесе нелегално богатство от страната си.

Всичко, което обектът на измамата трябва да направи, е да предостави номер на банкова сметка или да плати такса за международен финансов превод, за да помогне на принца да излезе от затруднението, и след това той ще покаже благодарността си с щедро дарение.

Макар и започнали в Нигерия, този тип измами актуално се използват навсякъде - хората, представящи се за сирийски правителствени служители са едни от големите фаворити последните години. Въпреки това прозвището “нигерийски принц” продължава да съществува.

Измамата е основана на вековна схема, известна като "испанският затворник" от началото на ХIХ век. В оригиналната ѝ форма престъпникът казва на своята мишена, чрез кореспонденция, че е богат човек с високо състояние, който е бил затворен в Испания под фалшива самоличност.

Според някои версии затворникът може да се представя за неизвестен или далечен роднина, но не може официално да разкрие самоличността си без сериозни последици и разчита на приятел да събере пари, за да осигури освобождаването му. Нататък продължава по същия начин.

ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ