Днес е важен ден: Жените не перат бели дрехи, а мартеницата се поставя на кутрето на лявата ръка, или на десния чорап, когато...
В народните предания Баба Марта е сестра на Голям и Малък Сечко (Януари и Февруари) и всеки път е люта, тъй като двамата й братя всяка година изпиват виното и не я оставят даже да го пробва. Оттук се явява и поверието, че Баба Марта е нужно да се умилостиви, тъй като настроението й оказва силно влияние над времето.
Като е засмяна, времето е слънчево и топло, но ядоса ли се, задухва вятър и облаци закриват Слънцето.На 1-ви март Баба Марта спохожда хората и посевите, облечена в ален сукман, червена кърпа и червени чорапи. Месец март е единственият женски месец, той е месецът на зачатието на пролетта и земята, която ще роди лятото и плодородието. Баба Марта е един от най-почитаните български обичаи, запазил се до наши дни.
Според някои вярания на този ден се празнува и за пазене от змии и гущери, схващани като потенциални вредители. Като предпазни мерки срещу тях палят огън, прескачат го, люлеят звънци, обикалят къщата.
На това празненство всеки един подарява на близките предопределен талисман, назван мартеница, за здраве и сила през следващата година. Мартениците се изработват специално за 1-ви март, когато според българския народ започва новата стопанска година.
На първи март всеки е необходимо да носи мартеница, най-вече малките деца, младоженците или новородените домашни животни. Мартениците се слагат на китките, на врата като огърлица или на дрехите отляво.
В някои български региони мястото, където е поставена мартеницата зависи от социалното положение. Младите неомъжени девойки носят мартеници от ляво на дрехите си, младите ергени ги носят на кутрето на лявата си ръка, женените мъже си слагат мартеница в десния чорап. На някои плодни дръвчета, дръжките на вратите и избите също се слагат мартеници.
Хората носят мартеници за определен период от време. Обичайно периодът е свързан със знаците на приближаващата пролет – цъфнали дървета, среща с първите долитащи прелетни птици – щъркели, лястовици или жерави. Тогава хората свалят мартеницата и я завързват на цъфнало дърво или я слагат под камък.
Поверия за Баба Марта
Преди изгрев слънце жените изнасят на двора нещо червено – дреха, престилка, пояс или прежда – и го оставят там девет дни. Вярва се, че червеното ще развесели Баба Марта и времето ще бъде хубаво.
Бабите не излизат рано, за да не срещнат баба Марта и да не я разсърдят. Ако я срещнат момичета, времето ще е топло и хубаво.
Жените не перат и не простират бели дрехи, за да не падат слани и градушки. За предпазване от гръм не се буха с бухалка, не се тъче, не се вари нищо. Жените избягват да шият, плетат, предат, тъкат, да работят в градината.
На този ден имен ден празнуват: Марта, Мартина, Мартин
Последвайте ни
0 Коментара: