Невероятен разказ за едни 24 часа в панелната идилия в кърджалийски квартал
Сградата отсреща е толкова близо, че се чудиш „Кой будала ще купи жилище там или пък моето?”
Игрището не бе ново, но за тях бе полето на радост и сълзи. Вярно, вдигаха гюрултия, докато играят мач, но това се случваше целодневно само през уикенда и надвечер през делнични дни - след училище. За врати им служеха по два камъка от двата края на игрището. Съседи дори им поставиха греди - от дървени прътове. Все пак виковете бяха по-малко при спорове за гол.
Имаше и чешма. На повече от 25 години. Встрани. Три поколения играчи утоляваха жаждата си по време на мачове. При режим на водата пък опашките от чакащи с туби от съседните блокове се виеха до самия „стадион”.
Като заговорихме за ядене, и започва отчетлив звук от цепене на дърва. Иде нейде отгоре. Комшия е решил да понацепи дърва на терасата си. На печка е от години. Времето застудява, а в случая тактиката е 2 в 1. Палиш дървата и готвиш на тях. Топло на тялото, топло и на стомаха. Труп, труп, хряс - дървото не може да устои на волята на нашенеца.
Почистването се носи по всички етажи, но нещо се опъва, мамка му. Започва праскане и блъскане. Звукът се увеличава, докато в един момент не е заглушен от друг. Далеч по-мощен. Нещо отново гъргори под терасата. Багер разкопава встрани от новостроящия се блок. Камиони изнасят пръстта. Часове по-късно в изкопа е изсипан бетон. Пльоснат като пресен кравешки екскремент, каквито са обичайна гледка на паркинга пред блока. Започва строителство на нова сграда, само на метри от все още недовършената. Операцията приключва надвечер.
В него не фигурират децата, за които игрищата са кът. Нервите на жителите се лекуват. За децата обаче остава едно - живот в блок, който по население надминава и средно голямо село в региона, с тази разлика, че по селата има площадки за спорт, децата обаче там са кът.
Последвайте ни
6 Коментара: