Първо в БЛИЦ! СДВР показа СНИМКА, която може да спаси живота на хиляди българи!
София е далеч от морето, но за да приключи успешно почивката ни, трябва да спазваме няколко основни правила
Оттам публикуваха доста интересен материал, който може да спаси живота на десетки, а сигурно и стотици българи.
СДВР показа СНИМКА и информация, която може да спаси живота на всеки шофьор!
„Много важно правило за успешната ви почивка на море е да не влизате в морето на места, където няма спасители, или когато има забрана за къпане“, пишат от СДВР.
ТОВА е информацията, която може да спаси живота ви, докато сте на море (ВИДЕО)
Ето какви други съвети дават полицаите, за да имаме успешна и безопасна почивка:
„Основни флагове
ЧЕРВЕН ФЛАГ- Забранено е да се влиза във водата. Дори ако морето в това място ви изглежда тихо и спокойно, не бива да мислите, че флагът е бил поставен тук по погрешка или по нелепа възможност. Поставя се при силно вълнение или при мъртво вълнение, когато рискът от удавяне е голям.
ЖЪЛТ ФЛАГ / ОРАНЖЕВО ЗНАМЕ-Тези знамена свидетелстват, че плажът е частично затворен и плуването не се препоръчва.Възможно е да влезете във водата, но поради големите вълни спасителите имат право да не пускат туристите във водата. Не влизайте във водата с надуваеми възглавнички, дюшеци или топки.
ЗЕЛЕНО ЗНАМЕ-Плуването е позволено
Мъртвите течения се образуват до брега. Тоест даже водата да ви е до кръста, а още по-лошо, ако е до гърди, течението може да ви подхване и да ви завлече навътре в морето.
Какво да правим, ако попаднем на мъртво вълнение? Без значение дали сте силен или слаб плувец, много е важно да не се борите с течението, което не е добра идея. По-безопасно е да се отпуснете на повърхността на водата, тъй като в противен случай тялото застава перпендикулярно надолу и течението го носи по-бързо. Когато легнете на повърхността на водата, по-голямата сила на течението "минава" под вас.
Излиза се встрани от течението, целта е невинаги да излезем на мястото, където сме влезли, важното е хората да излязат от това течение, за да могат да го преодолеят. Не изпадайте в паника, защото в такива случаи човек действа прибързано и не мисли логично. Няма нужда да плувате с всичка сила против течението, губейки своите резерви от енергия. Трябва да се плува не към брега, а настрани, паралелно на плажа. Ако течението е тясно (до 5 метра), вие много бързо ще излезете от него. В много от случаите удавниците са консумирали алкохол преди да влязат в морето. Когато човек влезе в морето след употреба на алкохол,мъртвото вълнение раздвижва тялото във всички посоки и налягането в стомаха става по-голямо, след което в повечето случай следва повръщане, което удавя човека.
Водноспасителната служба (ВСС) към Българския Червен кръст ви препоръчва някой елементарни правила:
Научете се да плувате – това е най-добрата профилактика срещу удавяне;
Къпането и плуването да става само в охранявани водоеми и да се спазват указанията на спасителите и флаговата сигнализация;
Не трябва да се влиза във водата поне час и половина-два след хранене или след употреба на алкохол или опиати;
Хората, които не са уверени в плувните си възможности, не трябва да се предоверяват на надуваеми предмети;
Децата не трябва да се оставят без контрол;
Дъвченето на дъвка при плуване и къпане е изключително опасен навик;
Ако се съобразяваме с тези правила, значително ще намалим риска и ще избегнем нежеланите инциденти по време на къпане, плуване или игра във водата“.
ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ!
Последвайте ни
26 Коментара: