Попълнете търсена ключова дума или фраза

Разделеният Корейски полуостров: Ключовите събития в историята на Северна Корея (СНИМКИ)

https://blitz.bg/daydzhest/razdeleniyat-koreyski-poluostrov-klyuchovite-sbitiya-v-istoriyata-na-severna-koreya-snimki_news606398.html Blitz.bg

През първата половина на 20 век Корея е японска колония. С капитулацията на Япония в края на втората Световна война това владичество приключва, но полуостровът е разделен на две части по известния оттогава 38-и паралел. Северната е заета от съветски войски, а южната - от американски. Така през 1948 г. на юг се образува демократична държава със столица Сеул, а на север - комунистически режим от сталинистки тип със столица Пхенян, предава БНТ.

Две години по-късно войските на Севера ненадейно нападат Южна Корея. Корейската война продължава три години. На страната на Пхенян се включват китайски войски. Нападнатата страна е подпомогната от сили на ООН с участието на 21 държави, като основната тежест поемат САЩ. Жертвите от войната са над 1 200 000 души. Макар СССР да не участва пряко, Корейската война е наричана първият горещ конфликт на Студената война. Тя завършва с примирие на 27 юли 1953 г., но не и с мирен договор. Така двете Кореи до днес технически са във война.

В Северна Корея властта се предава по наследство. Основателят Ким Ир-сен управлява близо половин век до смъртта си. Той създава своя комунистическа идеология, наречена чучхе.

Синът му Ким Чен-ир засилва въоръжаването и изолацията от света. Страната е поразена от глад, при който загиват стотици хиляди хора. Помощ идва от Южна Корея. По времето на Ким Чен-ир става първият ядрен опит и започват международните санкции. През 2011 г. властта поема третият от династията - Ким Чен-ун.

ОЩЕ ПО ТЕМАТА

0 Коментара:

Напиши коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. Вижте нашата политика за бисквитките повече тук.Приемам