Тази история едва ли би впечатлила някого през 2018 г. Ако това не беше последният наследник в България на една от най-славните фамилии. Младежът е правнук на първата българка, завършила висша  математика - Донка Матева-Качева, и внук на Петко Задгорски – същият, чието име носи днес Бургаската художествена галерия, пише Флагман бг.
Донка Матева е родена в Севлиево. На 17 години завършва шестокласното училище (еквивалент на днешното средно образование) и се отправя за Брюксел. Там, с постигнати забележителни резултати, тя се превръща в първата жена и за университета, завършила висша математика!


Преди да замине за Англия окончателно, Илиян Зиновиев продава ето тази сграда на кръстовището на улиците „Рилска“ и „Оборище“, проектирана от Р. Тоскани

През 1911 г. Донка Качева вече е преподавател по математика в Девическата гимназия в Бургас. Зад гърба й е  12 г. педагогически стаж, чийто начало е в град Русе. Следователно тя е постъпила незабавно на работа като учител след дипломирането си през 1899 г.

Нека припомним епохата: границата на XIX и XX век е. На жените е забранено почти всичко - дори и да работят! Съществуват четири професии, в които дамите все пак се „промъкват“: акушерка, учителка, прислужница и ... проститутка. Дори учител обаче до самия край на века е можела да бъде само неомъжената жена.


Донка Качева като абитуриентка

Тази напредничавост на Донка се превръща в емблема на фамилията. След няколко десетилетия и зетят на Качеви – знаменитият Петко Задгорски - не прави изключение: под негово ръководство се случват за първи път в Бургас толкова много неща, че само изброяването на част от тях е не малък списък:


Дипломата на Донка Матева от Брюксел

Автор е на паметника на Пушкин в Морската градина – всепризнат за един от най-добрите в Европа;


Донка Матева-Качева сред свои ученички


Петко Задгорски до паметника на Пушкин. Снимка на ДА Архиви-Бургас

Пръв шеф на градската галерия и пръв реставратор в нея;

Пръв председател на бургаското Дружество на художниците.

Виден общественик;

Съучредител на някои от морските общества и начинания в Бургас.

Петко Задгорски почива през 1974 г. Запазваме си правото да разкажем отделно за този изключително талантлив и с безкрайна енергия творец, както и за куриозното откриване на паметника на Пушкин през 1952 г.
Синът на художника от половин век живее в Германия. Дъщеря му – Тони Задгорска – помним като непреклонен демократ и голям приятел на художниците.

Днес нейният син Илиян Зиновиев (внук на Задгорски, същият с когото започнахме този очерк; фамилията идва от другия му дядо - Зинови) се е устроил в Бристол, Англия. Щастливо обвързан е и от няколко дни - баща на прекрасна принцеса.

Тя е гордата наследница на Матеви, Качеви, Задгорски...

Използваме случая, за да честитим на Илиян и да му пожелаем да я доведе в Бургас. Въпреки всичко.

Бургас, април 2018 г.