Вероятно ще се учудите колко много ежедневни предмети и обикновени вещи имат смешни, причудливи и дори мрачни истории за своята поява на бял свят. Да вземем, например, статоскопа. 

Това медицинско оборудване е неделима част от образа на лекаря. То е било изобретено при доста забавни обстоятелства. В онези времена (19 век), когато лекарите слушали с ухо биенето на сърцето на пациента, един лекар, Рене Ленек, се почувствал дискомфортно да слуша гръдта на пациентка. Затова той взел лист хартия, направил от него фуния и, воала, на света се пръкнал първият статоскоп. 

При това, някои истории имат доста по-мрачно начало. Например следващата.  

"Непознатата от Сена" е жена, чиято посмъртна маска е очаровала стотици и е спасила хиляди.  

 

"Непознатата от Сена" е болезнена икона в света на изкуството, посмъртната маска, на която е странно да се гледа, защото тя съчетава в себе си две вещи, които обикновено не са съвместими една с друга. Портрет на мъртвец и пълното чувство на покой и умиротворение.  

 

Макар и със сигурност да не е известно, но е широко разпространено мнението, че непознатата млада жена, чиято посмъртна маска е очаровала стотици, вероятно е жертва на самоубийство.  

Историята гласи, че тялото ѝ е било извадено от река Сена в края на 80-те години на 19-ти век. По нея не е имало никакви признаци на насилие, следователно, е било извършено самоубийство. Отчитайки състоянието на кожата ѝ и особеностите на тялото, някои специалисти сметнали, че възрастта на момичето е 16 години.  

Патологът в парижката морга при това бил толкова очарован от красотата ѝ, че направил посмъртна восъчна маска на лицето ѝ.  

Медикът обаче не бил единственият, който се очаровал от красотата и спокойствието ѝ.  

Впоследствие били създадени голям брой копия на маската и тя станала до такава степен популярна, че много парижани са имали такава у дома като модерен предмет на изкуството.  

Известно е, че Албърт Камю е сравнил усмивката на момичето с тази на Мона Лиза, предизвиквайки редица предположения за нейния статус, материално положение и начин на смърт.  

 

Образът на "Непознатата от Сена" е широко разпространяван в историята, вдъхновявал е редица произведения на изкуството, истории, романи.  


Питър Сафар и Асмунд Лаердал, създателите на манекена Resusci Anne за оказване на първа помощ, са избрали именно посмъртната маска на "Непознатата от Сена" за куклата, на която да се прави сърдечно-белодробна реанимация.  


Поради това, че манекенът се използва в редица курсове за оказване на първа помощ, "Непознатата от Сена" е наречена още "най-целуваното лице" на всички времена.  


Превод и редакция: БЛИЦ