Биометричните технологии добавят важен елемент на сигурност към смaртфоните. Отключването на екрана с пръстов отпечатък или сканиране на лицето е много по-удобно от паролите. Поизводителите на смарттелефони доста интензивно промотират навлизането на подобни иновации в индустрията.

Технологиите от тази категория са доста полезни, но в определени случаи могат да бъдат заплаха за потребителите и дори да доведат до злоупотреба с власт, заяви Димитър Ганев, съдружник в българската софтуерна компания E-CARD, която е в топ 50 в Европа. 

Парламентът на ЕС вече инициира обсъждания и законопроекти, които имат за цел да ограничат употребата на технологии за лицево разпознаване. Конкретният обект на санкциите са автоматизираните системи за видео наблюдение, обясни Ганев.

Въвеждането на регулации се изисква от регистрирането на инциденти и преувеличаване на правомощията на властите при осигуряването на обществения ред. Използването на алгоритми за идентификация на потенциални извършители на престъпления може да има обществена полза, но често се превръща в инструмент за постигане на политически цели.

EС е много по-либерална от други социално-икономически системи в опита си да гарантира правата на гражданите по време на публични събития. Принципите на GDPR са първия сериозен опит за регулиране на чувствителната тема сред членките на ЕС. Сегашните предложения разширяват възможностите за контрол и блокиране на физически и юридически лица от използването на системи за лицево разпознаване.
Един от водещите аргументи на защитниците на регулациите е, че технологията все още не е толкова добра за масовия характер, който започва да придобива. Сигурността на личните данни е приоритет в дигиталната стратегия на ЕС за конституиране на модерно и дигитално общество.
Лимитирането на частния сектор в достъпа до технологии за лицево разпознаване е само част от законодателните инициативи за подкрепа на личното пространство на територията нa ЕС, подчерта още Димитър Ганев.