Ако имате телефон Samsung най-вероятно сте направили една-две снимки на луната при последното пълнолуние, което беше и първата Суперлуна за годината. Е, ако това е така, най-вероятно ще се разочаровате след като научите, че тези снимки са всъщност фалшиви, пише glasnews.bg.

Милионите потребители на Samsung останаха бесни, след като откриха, че инструментът за камера „Space Zoom“ на техния смартфон използва изкуствен интелект (AI), за да „подобри“ значително снимките.

Потребител на Reddit разкри, че технологичният гигант „фалшифицира“ снимките на естествения спътник на Земята.

В експеримент, потребителят замъглил снимка на Луната и след това направил снимка на замъгленото изображение със своя смартфон Galaxy S23 Ultra. Полученият резултат бил много по-подробен, показвайки кратери и повърхностна текстура, които не се виждат в оригинала.

Вляво - замъгленото изображение, а вдясно е направената снимка.

Потребителят „ibreakphotos“ споделя, че това доказва, че AI на Samsung „върши по-голямата част от работата“, тъй като „оптиката не е в състояние да разреши детайлите, които виждате на получените снимки“.

Компанията отговори, признавайки, че използва AI, за да разпознае кога луната е в кадър, но не изключи обвинението на интернет детектива. „Тъй като луната е приливно заключена към Земята, е много лесно да обучите модела си върху други изображения на луната и просто да ударите тази текстура, когато бъде открито подобно на луна нещо“, пише той.

Потребителят нарече снимките на естествения спътник на Земята, направени с помощта на обектива Space Zoom, „фалшиви“, тъй като „добавят детайл там, където няма“.

„Въпреки че някои смятат, че това е възможността на вашата камера, всъщност не е“, допълва той. „И това не е изостряне, не е добавяне на детайли от множество кадъра, защото в този експеримент всички кадри съдържат еднакво количество детайли. Нито един от кадрите няма кратери и т.н., защото те са умишлено замъглени, но камерата по някакъв чудодеен начин знае, че те са там.“

Потребители обвиняват Samsung, че е „измамен“ в своя маркетинг, тъй като южнокорейската компания твърди, че техният обектив „може да фокусира върху далечни обекти или хора“.

Изображенията на луната - далечен обект при слаба светлина - са добър тест за мощността и възможностите на камерата, така че често се използват като пример в рекламни кампании.

Samsung отговори, признавайки, че Scene Optimizer „използва усъвършенстван AI за разпознаване на обекти“ и „подобряване на детайлите“.

„Scene Optimizer успява да разпознае луната като специфичен обект по време на процеса на заснемане на снимки и прилага механизма за подобряване на детайлите на функцията към кадъра“, пишат от компанията. 

„Когато правите снимка на луната, системата на камерата на вашето Galaxy устройство ще използва тази базирана на дълбоко обучение AI технология, както и многокадрова обработка, за да подобри допълнително детайлите.“

В публикацията  се казва, че AI алгоритъмът е обучен да разпознава снимки на луната, така че може да открие кога тя се показва на обектива на камерата. След това автоматично настройва фокуса и яркостта на изображението, за да го направи възможно най-ясно, преди да заснеме изображения. И накрая, механизмът за подобряване на детайлите с изкуствен интелект ще „елиминира оставащия шум и ще подобри още повече детайлите на изображението“. 

Въпреки това, той не разширява повече как прави това, оставяйки отворена за възможността да използва своите данни за обучение, за да генерира реалистична текстура на лунната повърхност, която не съществува в оригинала.

Други потребители на Reddit не са доволни от това, като един коментира, че са „разочаровани“, след като са били впечатлени от камерата на Samsung. Те казват, че Самсунг „щяха да се справят добре с това, ако бяха по-прозрачни за това“.

„Има буквално хиляди изображения, които можете да изтеглите от мрежата с много по-висока резолюция за всяка фаза на луната“, пише потребител на Reddit.

Говорител на компанията отговори на обвиненията с: „Самсунг се ангажира да предоставя най-доброто в класа си фотографско изживяване при всякакви условия.

„Потребителите могат да деактивират базирания на AI Scene Optimizer, който ще деактивира автоматичните подобрения на детайлите на всички направени снимки.“