3000-годишна карта-ключ разкрива къде е Ноевият ковчег СНИМКА
Според изследователите задната част на плочката действа като ключ, описвайки какво би видял пътник, ако следва посочения маршрут
Учени са дешифрирали най-старата карта в света и вярват, че тя може да разкрива местоположението на Ноевия ковчег.
Imago Mundi — вавилонски артефакт на 3000 години — представлява глинена плочка, на която е изобразена древна карта на познатия тогава свят, съпроводена с клинописен текст. Находката, съхранявана в Британския музей, съдържа важни препратки към библейски събития, включително Големия потоп и Ноевия ковчег.
Според изследователите задната част на плочката действа като ключ, описвайки какво би видял пътник, ако следва посочения маршрут. В част от текста се споменава разстояние от седем левги и загадъчна структура, описана като „дебел парсикту-съд“.
Според археолозите „парсикту“ е термин, свързван с размерите на лодка, способна да устои на катастрофално наводнение.
Следвайки посочените маршрути, учените намират препратки към Урарту — древно име за област, позната в еврейската традиция като „Арарат“. Там според легендата Ной е спрял с ковчега си.
Д-р Ървинг Финкел, куратор в Британския музей, коментира:
Това показва, че историята е била запазена през вековете и че за вавилонците това е било реално събитие. Според тях, ако тръгнете на това пътешествие, ще се натъкнете на останките на легендарната лодка.
Imago Mundi е открит през 1882 г. в днешен Ирак.
Глинената плочка съдържа текстове на клинопис, който се е използвал от вавилонците, и представя карта на света, в която Месопотамия заема централно място, обградена от кръг, символизиращ „горчива река“ — представата за край на света.
Въпреки че плочката е повредена, тя първоначално е включвала осем триъгълника, символизиращи планини, които съвпадат с описанията на гърба. Според вавилонската версия на историята бог Еа е изпратил потоп, от който се е спасило единствено семейството на Утнапищим — древен прототип на Ной, който построил ковчег и го напълнил с животни.
Д-р Финкел обяснява, че идеята на картата е да може да се стигне до останките на плавателния съд, подобен на този от Библията.
В Библията се споменава, че ковчегът се е спрял на „планините на Арарат“ в Турция след 150-дневното наводнение, което е погълнало земята. Самият кораб се описва като „300 лакти дължина, 50 лакти ширина и 30 лакти височина“ — приблизително 157 метра дължина, 26 метра ширина и 16 метра височина.
От години екип от експерти от Техническия университет в Истанбул проучва планината Арарат.
През 2023 г. те откриват глина и материали, които предполагат човешка активност в района между 3000 и 5000 години по-рано. Все пак д-р Андрю Снелинг от университета на Сидни изразява съмнение, като твърди, че планината Арарат не може да е мястото на ковчега, тъй като тя се е образувала едва след отдръпването на водите от потопа.
Последвайте ни
0 Коментара: