Китайски учени създадоха генномодифицирани близнаци за първи път в света
Китайският учен Хе Цзянкуй обяви създаването на първите хора в света с изкуствено изменени гени. ДНК-то на новородените близнаци е модифицирано с помощта на генния редактор CRISPR, съобщава световните медии.
Хе Цзянкуй работи в Южен университет за наука и технологии в Шенжен. Технологията CRISPR се приема за революционна заради лесното ѝ използване за редакция на гени и изключително ниската ѝ цена.
Изследователският екип генетично е модифицирал ембрионите на седем двойки, като успешната бременност е била само една. Родените близначки обаче са напълно здрави.
"Модификацията е направена с цел организмът на новородените да има естествен имунитет към ХИВ вируса. Подобна естествена генна мутация се среща сред хората, но много рядко", разказва Хе Цзянкуй.
Ученият заявява, че "чувства отговорността за този експеримент и го е ръководил не само за да бъде първият в тази област, но и за да проправи пътя за такива изследвания".
Проведените след раждането изследвания показват, че гените само на едната от двете близначки са били успешно модифицирани. Второто новородено е получило само единия от необходимите два гена и в следствие на това няма имунитет към ХИВ вируса.
Първата реакция на учените по отношение на изказванията на Цзянкуй се оказа двусмислена. Много от тях заявиха, че за провеждането на подобни експерименти е твърде рано, опасно и е в нарушение на медицинската етика. Експерти споделят, че Китай се е устремил към лидерската позиция в областта на генното инженерство и клонирането.
Експериментът на китайските учени е описан в журналите MIT's Technology Review и Chinese Clinical Trial Registry.
Последвайте ни
0 Коментара: