При рекултивация на сметището край Горна Оряховица в подножието на средновековната крепост „Ряховец“ през 2021 г. бе разкрит древен некропол, чието проучване продължи и през това лято, пише borbabg.com.

Идната седмица приключва третият археологически сезон в подножието на крепостта. Открити са нови три жилища, две ями и няколко каменни структури, които са странни и при заснемане от въздух се вижда, че са на еднакво разстояние от 2,80 метра. Ясно личи, че чертаят линия, като е възможно това да е вид ограда, но засега това е само хипотеза.

„Първоначално работата на обекта започна като спасително археологическо проучване през 2021-ва. Година по-късно установихме, че там е имало селище. Съществуването му обаче е продължило сравнително кратко – от края на XII до средата на XIII век“, съобщи ръководителят на археологическата експедиция Илиян Петракиев от Регионалния исторически музей във Велико Търново.

Той допълва, че поредният археологически сезон отново е бил финансиран от Община Горна Оряховица с 20 000 лева, което позволило разкопките да продължат 16 дни.

През настоящия сезон археолозите продължили разкриването на некропола. Открили и друг гроб, който отстои на около 250 метра северно.

„Този факт говори за мащаба на некропола в това средновековно селище, което се оказа, че се е простирало на доста голяма територия. Това поражда въпроса за броя на населението, което е обитавало местността“, обяснява Илиян Петракиев.

Изследователите, сред които са и три студентки трети курс от Великотърновския университет – Пламена Савова, Гергана Григорова, Марина Илиева, попаднали и на две нови жилища, като най-голяма изненада се оказали останките на трето наземно жилище. То обаче вероятно е било унищожено при изкопните дейности през 2021 г. Въпреки това учените са очертали отпечатъка от основите му.

„Можем да му направим план, но не и да разберем какво е и от какви материали е било изградено“, подчертава Петракиев.

При разкопките са излезли около 30 находки. Повечето от тях са монети, които са предимно от т. нар. имитационни монети от първата половина на XIII век. Освен това са локализирани две ями, които все още са в процес на проучване. Според археолозите те са доста интересни, като се надяват да открият ценни останки на дъното им.

Обектът пази още тайни, които тепърва ще бъдат откривани. Надяваме се да проучим напълно това, което е запазено. Останките обаче са застрашени както от човешка дейност, така и от ерозията, която тръгва по склоновете на възвишението и отмива пластовете. Заради това ще настояваме за финансиране до пълното проучване на местността“, подчертава Илиян Петракиев.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук