Проучване, публикувано в списание Indoor Environments, установи, че характерният аромат на иглолистни дървета съдържа летливи съединения, известни като монотерпени. Американски учени проведоха удивителен експеримент, като поставиха Дугласка елха (Pseudotsuga menziesii) в специална камера за 17 дни.

Резултатите показват, че монотерпените взаимодействат с озона, произведен от ултравиолетовото лъчение. Тази реакция води до освобождаване на токсични съединения, включително формалдехид, във въздуха около дървото. Установено е, че нивата на формалдехид са ниски, но достатъчни, за да предизвикат безпокойство.

Учените обаче успокояват обществеността с аргумента, че количеството на отделяните вещества е твърде малко, за да представлява сериозна заплаха за здравето. 

Максималната концентрация на монотерпени се отделя през първите три дни след отсичането на дървото. 

Експертите препоръчват да оставите коледната елха в гаража или на балкона, преди да я поставите в у дома си, за да позволите на повечето от летливите съединения да се разсеят.

Така че, преди да се заредите с празнично настроение с коледна елха в дома си, трябва да обърнете внимание на безопасността и да следвате препоръките на учените.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук