Сензационно откритие! Този организъм е връстник на динозаврите (СНИМКИ)
Преди това се е намирал в суперконтинента Гондвана – огромна земна маса, разпаднала се по-късно, за да формира Южна Америка, Африка, Антарктида, Индия и Австралия.
Изследвайки вкаменелостта под електронен микроскоп, експертите открили, че древната гъба има спори, които ще спомогнат за по-доброто разучаване, обяви Сам Хедс, палеонтолог от Университета на Илинойс в Ърбана-Шампейн, който е съавтор на изследването, публикувано тази седмица в сп. PLOS One.
Учените нарекоха екземпляра "Gondwanagaricites magnificus" с „намигване“ към произхода на вида.
След като попаднали в голямо количество вода, вероятно по време на наводнение, гъбите били пренесени в лагуна, а впоследствие са погребани под утайки и вкаменелости. Този сценарий е подкрепен от фосилите на насекоми и растения, намерени на същото място.
Водата в лагуната трябва да е била солена и да е съдържала малко кислород, което спомага за запазването на гъбата.
"Фактът, че тази гъба изобщо е запазена, е просто изумителен. Повечето гъби растат и увяхват за няколко дни. Меките им и крехки структури се разпадат бързо, което прави шансовете за намирането на такива вкаменелости изключително ниски", каза Хедс.
Въпреки че преди това бяха открити останки от гъбични филаменти на стотици милиони години, са идентифицирани само 10 цели фосилизирани гъби, най-старият от които датира отпреди 99 милиона години. Всички те са вкаменени в кехлибар.
Гъбите са се развили преди земните растения и са отговорни за прехода от водна среда, твърдят учените. Когато "Gondwanagaricites magnificus" растат, се появяват първите цъфтящи растения, които са подложени на сериозна еволюция.
Последвайте ни
0 Коментара: