Учените са разгадали мистерията на появата на зелените пирамиди в Палау
Необичайните тераси са създадени ръчно от поколения местни жители
Международен екип от учени намери разумно обяснение за необичайната форма на пирамидите. Оказа се, че необичайните тераси са създадени ръчно от поколения местни жители. И те са били използвани за отглеждане на зеленчуци и плодове, както и за погребения, според Archaeology News Network.
В Океания са широко разпространени монументални сгради от праисторически времена, включително известните каменни фигури на Великденския остров. Ранните култури на Океания често значително променят пейзажите на островите. Около 500 г. пр.н.е подобни процеси биха могли да започнат в Палау.
„Усилията, изразходвани за създаването на тези земни крепостни стени, са сравними с изграждането на пирамидите в Египет или Южна Америка. В продължение на поколения хората трябвало да преместват милиони тонове почва. Въпреки факта, че строителите почти нямали инструменти за работа. И ако са имали, са били направени от камък, кост или дърво“, казва д-р Андреас Миет, един от тримата ръководители на проекта.
Използвайки геоархеологични методи, група почвоведи, палеоеколози и археолози разкриха мистерията на изграждането на терасите. Като основа строителите са използвали изветряла вулканична скала, осеяна с голямо количество керамика. Горните слоеве се състояли от хумусни почви. Следи от дупки за засаждане в хумусните слоеве предполагат обширно градинарство на терасите.
„От техническа гледна точка работата била свършена много добре“, казва професор Ханс-Рудолф Борк, съ-ръководител на проекта.
Но върховете на някои земни валове, достигащи десет метра височина, имали съвсем различна функция от терасите, които се използвали предимно за градинарство. На един от тях учените успели да намерят шест скелета в сложно погребение.
„Това е сензационна находка и е уникална в изкуствените хълмове на Палау до момента. Такива добре запазени гробове никога не са открити там, защото костите обикновено се разлагат много бързо в киселите почви”, казва д-р Анет Кюлем.
Откритието има голям научен потенциал за специалистите. За първи път те могат да разберат подробностите за местно праисторическо погребение и да го сравнят с днешните погребални практики.
„Благодарение на добре запазените черепи има надежда, че ще бъде възможно да се извърши ДНК анализ и следователно анализ на връзката с населението, живеещо в района днес“, обяснява д-р Анет Кюлем.
Участниците в проекта смятат, че върху сложно положените и изляти върхове на земни валове са погребвани само представители на елита. Така социалното им положение се изтъквало и след смъртта им.
Превод: БЛИЦ
Последвайте ни
0 Коментара: