Урок по история: Не е за вярване какво е общото между гроздето и смъртта на динозаврите!
Радваме се на този плод именно заради изчезването им - това показват данни от ново научно изследване
От хилядолетия гроздето е вплетено в историята и културата на човешката цивилизация. Според ново проучване обаче - това не би било възможно, ако динозаврите не бяха изчезнали от планетата ни.
Когато преди 66 милиона години астероид ударил Земята и унищожил гигантските влечуги, той създал условия за развитието на други животни и растения.
А сега - открити вкаменени гроздови семена в Колумбия, Панама и Перу показват как този плод е оцелял в горите и се е разпространил глобално. Вкаменелостите са на възраст почти 60 милиона години и са най-стария пример за растения от семейство гроздови, открити в Западното полукълбо.
Подобно на меките тъкани на животните, плодовете не се запазват изцяло във фосилните находки. Най-старите вкаменелости на гроздови семена са открити в Индия и датират отпреди 66 милиона години – приблизително от времето, когато динозаврите са изчезнали.
Бързо развитие
Изследването показва, че след смъртоносния астероид гроздето е започнало да се разпространява много бързо, а растенията са променили състава си.
Липсата на огромните древни влечуги е променила цялата структура на горите. Когато динозаврите бродели на Земята, те влияели заобикалящите ги екосистеми. Екипът от учени смята, че най-вероятно са събаряли дървета, като са поддържали горите по-редки, отколкото са днес.
След изчезването им тропическите гори се разрастват, а дърветата създавали по-гъсти и големи корони, пише Си Ен Ен. Това затруднявало достъпа на светлина до повечето по-ниски растения и те трябвало да се борят помежду си за ресурси. И точно тук катерливите растения, каквото е гроздето, имали предимство.
Плодът се е разпространявал, адаптирал и се е губил в продължение на хилядолетия. В годините след изчезването на динозаврите, когато нови видове бозайници и птици започнали да населяват планетата, те също са помогнали за разпространението на гроздовите семена по света.
Последвайте ни
1 Коментара: