US проучване откри суперносителите на К-19!
Учените са успели да анализират над 72 хиляди проби от слюнка, взети от студенти, преподаватели и служители на университетския кампус
Учените са успели да анализират над 72 хиляди проби от слюнка, взети от студенти, преподаватели и служители на университетския кампус. Тези хора не са показали никакви симптоми на COVID-19 в деня на събирането на пробите, те са изглеждали напълно здрави, но 1405 проби са се оказали положителни.
„Ако нямате вирусен „суперносител“, който седи до вас на вечеря, всичко ще бъде наред Вас. В противен случай нямате късмет. Това е игра на рулетка, така че трябва да продължите да бъдете внимателни “, каза Сара Сойер, професор по молекулярна и клетъчна биология и развитие и водещ автор на изследването.
Това е допълнително потвърждение, че повечето хора с COVID-19 не заразяват другите, но сериозният вирусен товар, който суперносителите имат, е опасен за околните.
Учените изчисляват колко вирусни частици или вириони, съдържа всяка от тези проби, нанасят ги на графика и я сравняват с проби от хоспитализирани пациенти. Разкрити са невероятни модели. По-специално, разпределението на вирусното натоварване в асимптоматичната проба е неразличимо от това при пациенти с тежки симптоми.
"Това означава, че симптомите ни казват много малко за това, което се случва в тялото", каза Сойер и допълва: "Някои от тези асимптоматични хора носят вирусен товар, сравним с този, установен при пациенти на интензивно лечение".
Междувременно около половината от положително тестваните са имали вирусно натоварване толкова ниско (под 106 вириона на милилитър), че вероятно вече не са носили живия вирус и не са били заразни.
Във второ проучване същите проби бяха използвани за определяне на честотата на инфекцията сред жителите на една и съща стая. Общо 16,5% от студентите в общежитието са дали положителен тест.
Студентите в единични стаи са имали приблизително наполовина по-малка вероятност да се заразят. Но не защото вирусът се разпространява между съквартирантите.
Самотните студенти просто имат по-малко социални контакти, установи друго проучване.
Всъщност само 20% предават вируса на съквартиранта си, но вирусният им товар е почти седем пъти по-висок от болните, които не разпространяват вируса.
Хората често се чувстват виновни, че неволно са се превърнали в причина за инфекция, но изследванията показват, че положителен резултат от теста не означава, че човек е заразил други.
Така че съвместният живот с хора, заразили се с инфекцията, не е толкова опасен, ако спазвате необходимите предпазни мерки. Авторите на изследването стигат до този оптимистичен извод.
Последвайте ни
0 Коментара: