Банкоматите ще ни пускат само евро от тази дата

Що се отнася до вендинг машините, от тях ще можем да пазаруваме само с евробанкноти и евроцентове от 1 януари 2026 г.

https://blitz.bg/evrozona/bankomatite-shte-ni-puskat-samo-evro-ot-tazi-data_news1116521.html Blitz.bg

Банкоматите няма да спрат да работят на Нова година. Огромна част от машините на всички банки в България вече са технически подготвени и работят както с евро, така и с левове. Настройката им ще бъде направена така, че до 31 декември 2025 г. да раздават левове, а от 1 януари 2026 г. автоматично ще започнат да пускат евробанкноти.

Гражданите спокойно ще могат да използват банкоматите, включително и тези за внасяне на суми, като до 31 декември 2025 г. включително ще се внасят левове, а от 1 януари 2026 г. внасянето ще трябва да е само в евро, увери Никола Бакалов, член на Съвета на директорите на БОРИКА и главен изпълнителен директор и председател на Управителния съвет на Първа инвестиционна банка.

След 1 декември 2025 г. търговските банки ще предлагат пакети с евромонети за граждани (на стойност 20 лева) и фирми (на стойност 200 лева), като няма да се начислява такса при закупуване, а превалутирането ще е по фиксинга.

Фирмите трябва предварително да заявят количества. Що се отнася до вендинг машините, от тях ще можем да пазаруваме само с евробанкноти и евроцентове от 1 януари 2026 г.

Разплащанията на всички останали места – в магазините, заведенията и местата за настаняване – ще могат да се извършват както в левове, така и в евро в период от 1 месец след влизането в еврозоната.

За разлика от ограничението към търговците да не връщат „смесено ресто“, потребителите могат да платят сметката смесено – и в левове, и в евро.

Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.
Коментирай
6 Коментара
Beликан
преди 7 месеца

Банкуматити

Откажи
Свин
преди 7 месеца

Да си наврете юуруту у гжо!

Откажи
Свин
преди 7 месеца

Днес се разходих тук-там за да си купя някои неща. Трябваха ми домати. Гледам - 8 лв. Викам си, бах маа му. Е ще си взема грозде, то поне е в сезона! Гледам 4 лева. Добре де, ще си взема парче пица. Гледам 4,7 лева. Аааа, сетих се. Ще си взема един хот-дог, който беше 1,8 лева. Гледам - 2,7 лева! И се почувствах толкова горд, че съм почти еврогеец! Като се вдигнат още малко цените и ще се почувствам пълен еврогеец! А, честито!

Откажи
Свин
преди 7 месеца

Днес се разходих тук-там за да си купя някои неща. Трябваха ми домати. Гледам - 8 лв. Викам си, бах маа му. Е ще си взема грозде, то поне е в сезона! Гледам 4 лева. Добре де, ще си взема парче пица. Гледам 4,7 лева. Аааа, сетих се. Ще си взема един хот-дог, който беше 1,8 лева. Гледам - 2,7 лева! И се почувствах толкова горд, че съм почти еврогеец! Като се вдигнат още малко цените и ще се почувствам пълен еврогеец! А, честито!

Откажи
Пунгаш
преди 7 месеца

Кафенцето от кафе машините дето сега е 70ст., в колко еврогей цента ще се превалутира?

Откажи