Пясъчният фестивал на Бургас празнува юбилей с темата “Пясъчни приказки”. Новото издание ще е ретроспекция- поглед към досегашните, които му донесоха слава и 713 000 посетители за всичките девет години. Като всяко лято, броят на желаещите да видят странните, импозантни, прелестни фигури от пясък расте, пише Флагман.
Увеличава се и количеството пясък всяка година, за всяка нова тема. Миналата е било 5 500 тона, а за тази, както подобава за юбилей, са подготвени със 100 тона повече.

За посетителите, фестивалът е шеметно удоволствие. За участниците в него- също. Общината в Бургас от самото начало е решила той да няма конкурсен характер. И точно това е дало старт на уникални групови проекти. Пясъчните скулптори работят заедно, в приятелска атмосфера, която ражда нови и нови идеи. Любопитен факт е, че през последните години за декориране се използва и нашият черен пясък от Бургаския залив. Иначе другият идва от кариерите и е примесен с малък процент глина.

Автори от цял свят

Участниците, които ще ваят “Пясъчни приказки”, са 21 скулптори. От тях 11 са българи, а останалите идват буквално от цял свят. През годините е имало автори от далечните Индонезия и Австралия. Повече от 170 композиции са създадени от родни скулптори и колегите им от Португалия,Турция, Русия, Словакия, Белгия, Италия, Латвия, Норвегия.- “Все светила в пясъчното изкуство”, обяснява Димитър Маджаров, директор на общинското предприятие “Летен театър, фестивали и концерти”.

Наскоро той обяви още една новина: Пясъчните фигури (заедно с друг морски фестивал “Джаз в Бургас), попадат в общоевропейския събитиен календар на Европейската фестивална асоциация. Те са удостоени със Знака за европейски фестивал за периода 2017-2018.

За отличаването им е било необходимо преминаването на няколко етапа и оценяване от професионална комисия. “Европа за фестивалите, фестивалите за Европа” (EFFE) е етикет и международно признание.
Темите на изданията са различни. За организаторите това е работа през цялата година. Няма и минута спокойствие- още от февруари започва работата по подбор на темата и комуникацията с авторите. През април стартира самата подготовка на терен.