Една българска медицинска сестра в Швеция взима 10 пъти повече, отколкото у нас. В скандинавската държава заплатата е 10 000 лева, а тук едва стига 1000 лева. Това съобщи Нина Георгиева, медицинска сестра в София, цитирана от "Монитор".

Тя заедно с нейни колеги излезе на протест на здравни работници пред Министерство на здравеопазването вчера. Причината за недоволството им са ниските възнаграждения в сектора. Протестът бе организиран от Синдиката на българските медицински специалисти и беше проведен за четвърта поредна година на 1 март.

Протестиращите искат начално възнаграждение, което да е поне две минимални заплати. Настояват и промени в условията на труд, както и за създаване на стандарт за работа.
 

По данни на Синдиката на медицинските специалисти за последните две години около 4000 медицински сестри са напуснали системата на здравеопазването, а на една болница се падат около 25 сестри. Напускащите родината специалисти са предимно младите кадри.

„Вече 50-годишните ни колеги са младите ни кадри. В една болница има по един млад човек и даже тогава се радваме“, алармира медицинската сестра Веселина Ганчева. Към момента у нас медицинските специалисти са около 19 хиляди, а трябва да са 50-60 хиляди. „Това означава, че не достигат 40 хиляди. Ние сме под критичния минимум“, обясни Мая Илиева, която е председател на профсъюза.

„Давате ли си сметка на каква цена колегите работят в чужбина - на цената на разделени семейства“, каза още Нина Георгиева. Тези дни колежка на Нина е взела тежкото решение да започне работа в Швеция, където по думите й взима 10 000 лв. заплата. „Една млада колежа замина с децата и мъжа си за Германия. Каза, че ще се върне тук, когато направят заплатата на медицинските сестри 5 хиляди лева“, сподели друга протестираща медсестра от София.

Средно медицинските сестри у нас взимат около 950 лв, но има и много, които работят за 700 лв, което е 50 лв. над минималната заплата у нас. Това е срамно и унизително за професията, за квалификацията, която имат, и отговорността им за живота на хората, каза още Мая Илиева.
 



Същото мнение изрази и Ани Николова, която е медицинската сестра от Пещера. Тя на свой ред призова някой от управляващите да дойде и да види една сестра и един санитар за колко пациенти се грижи. От думите на простиращите стана ясно, че не са единични случите, когото една медицинска сестра обслужва по 40, дори 50 пациенти. „Вчера, когото си тръгнах, останаха 35-36 пациенти. Колкото и да искаш не можеш да ги обслужиш качествено“, каза още Нина Георгиева.

Според стандартите трябва да има по една сестра на 8 пациенти в по-леките отделения, а в реанимация да са 1 към 1. В момента в реанимация има по две сестри на 12 легла, обясни Мая Илиева.

Протестиращите медицински сестри поднесоха цветя пред Министерството на здравеопазването. „Това е гробищният парк на нашето сестринство. Министерството и другите институции ни погребаха. Затова слагаме тези цветя тук като на гроб“, каза Веселина Ганчева.

Междувременно от МЗ съобщиха, че през последните 14 г. намалява броят на издаваните от ведомството удостоверения, необходими за упражняване на професията „медицинска сестра“ в чужбина.
 

През 2021 г. са издадени 101 удостоверения, през 2020 г. – 77, 2019 г. – 100, 2018 г. – 111, 2014 г. – 327, а през 2008 г. - 687. Така се получава голямо разминаване между обявените 4000 напуснали страната медицински сестри през последните две години и тези и данните на МЗ за издадени удостоверения, които за последните две години са 178.

По-късно вчера исканията на протестиращите бяха чути от зам.-министъра на здравеопазването доц. д-р Георги Йорданов. Сред темите на разговора бяха възнагражденията на медицинските сестри, условията на труд и възможността професията им да бъде определена за защитена.

Зам.-министър доц. Йорданов посочи, че част от поставените проблеми на медицинските сестри ще бъдат обсъдени в работен порядък и с други министерства, за да се търси трайно решение.