Аферата "Холестерол": Милиардер даде $26 милиона, за да разобличи заговора на захарните магнати срещу пържолите и сланината
Трябва всъщност да се отбележи, че Джон не е от типичните милиардери. На 38 години той се намира на върха на кариерата си, но неочаквано решава да "хлопне кепенците" и да напусне борсата. След това се присъединява към The Giving Pledge - филантропска организация, основана от Бил Гейтс. В нея членуват над 105 милиардера от целия свят, които са се задължили да дават за благотворителност не по-малко от 50% от състоянието си. За разлика от останалите, Джон се разпоредил със своите пари много по-добре.
През 2011 година експертът в областта на диетологията Гари Тауб получава на електронната си поща писмо от непознат, който се интересувал от това какви са възгледите му за епидемията от затлъстяване при хората. Работата е там, че дълги години сред учените господства мнението, че главният виновник за качването на килограми са мазнините храни. Те пък от своя страна са източник на холестерол, който отключва сърдечно - съдови заболявания - основната причина за смърт сред хората. Тауб бил един от немногото специалисти, смятащи, че тази теория е една грандиозна мистификация.
Затова и, когато получил анонимното писмо по пощата си, започнал да излага теорията си:
"Дори и косвените улики са достатъчни, за да се разбере, че "престъпления срещу човечеството е извършила" не мазнината, а захарта", обяснил Тауб на непознатия мъж и споделил, че няма достатъчно средства, с които да проведе изследвания и да докаже теорията си.
Не е трудно да се досетите, че разпитващият тайнствен непознат се оказал именно милиардерът Джон Арнолд. Затова и Тауб трябвало да се съвзема няколко дни от изненадата си, когато получил като дарение сумата от няколко милиона долара. Общо за изучаване на проблема със затлъстяването Джон изхарчил 26 милиона долара. Част от тях получил друг фен на свинската сланина и сметановото масло - журналистката Нина Техолц, допринесла за рехабилитацията на холестерол по доста нетрадиционен начин. В продължение на девет години Нина работила в медия, където в качеството си на критик по ресторантите трябвало да поглъща (от гледна точка на диетолозите) смъртоносни порции с вредни деликатеси - стекове, мазни сирена и всякакви други деликатеси. За нейно учудване през този период - около девет години, тя не напълняла, дори отслабнала, а холестеролът й намалял.
Благодарение финансовата помощ на фонда на Арнолд учените успели да докажат, че "холестероловата паника" е всъщност... добре организирана афера. Като за начало изследователите подложили на щателна проверка работата на биолога Ансел Кис от университета в Минесота, на които всъщност се позовавали диетолозите от не едно поколение. Станало ясно, че работата му от 1952 година била недоизпипана и доста необоснована на доказателства. Например част от данните си той събирал в страни, които са пострадали от Втората световна война и продължаващи да изпитват проблем с продоволствията. В друго, по-ново изследване на учения от 1970 година била открита още една, съществена грешка - в изследванията си Кис от работата си данни от Франция, Германия и Швейцария, защото противоречали на концепцията му.
На тяхно място вкарал данни от изследвания, извършени в Крит и Корфу, където проверил резултатите от... 9 души. А в Гърция пък изследванията на доброволците били извършени по време на Великите пости, когато вярващите се отказвали от продукти с животински произход.
Скоро станало известно и това, че фундаменталните изследвания като работата на Ансел Кис са били... платени от захарните магнати, създали фонда Sugar Research, финансиращ именно такива "научни" проекти. Банална фалшификация се оказал и известен доклад на трима авторитетни учени от Харвардския университет - Марк Хегстед, Фредерик Стера и Робърт Макганди.
Получавайки около 50 хиляди долара, те преиначили резултатите си според това, което било поръчано от спонсорите им. След известно време Марк Хегстед бил назначен за директор по храните в Министерство на селското стопанство в САЩ, където се занимавал с разработка на държавни препоръки за диетите. Удобно, нали?!
През 2012 година по целия свят вече били проведени над 24 изследвания с участието на 65 хиляди души, които не намирали никаква полза в това да се откажат от мазните храни. Учените изяснили, че няма особен ефект от т. нар. "Средиземноморска диета, която по това време била активно препоръчвана в замяна на дискредитираното "постно" меню.
Кои са всъщност основните виновници за нарастването на сърдечно - съдовите заболявания? Благодарение работата на Тауб и екипа му под подозрение попаднала захарта.
Превод и редакция: БЛИЦ
Последвайте ни
0 Коментара: