Докато Великобритания прави първите реални стъпки за излизане от Европейския съюз, в останалите три водещи европейски икономики предстоят избори. Във Франция и Италия изглежда има истинска опасност властта да попадне в ръцете на приятелски настроени към Москва политици, пишат по темата DW, Independent и BBC, цитирани от vesti.bg.

Водачката на френската крайна десница Марин Льо Пен обяви, че ще признае Крим за руски, веднага щом спечели изборите за президент. Тя е един от основните претенденти за поста. 

В Италия комикът Бепе Грило и неговото ляво движение „Пет звезди” вече спечелиха смазваща победа на втория тур на местните избори през миналата година. Въпреки че не е открито близък с руския президент Владимир Путин, като Льо Пен, подобно на нея Грило е скептично настроен към Европейския съюз.

Италия изглежда като най-слабото звено от веригата на ЕС с огромния си държавен дълг от близо 2,3 трилиона евро и затънала в криза банкова система.

Най-важни за стабилността в Европа обаче са изборите в Германия. До тях остават само 8 месеца и по всичко личи, че не само политиците ще се борят за вниманието на гласоподавателите.

Германското разузнаване вярва, че Русия може да употреби тактики, като приложените при президентските избори в САЩ, за да раздели общественото мнение и да подпомогне успехите на нетрадиционните партии, сред които е „Алтернатива за Германия”.

В доклад на Атлантически съвет се предупреждава, че Москва вижда „най-добрите ценности на Запада: плурализма и отвореността, като слабости, които могат да бъдат използвани“.

Анализаторите от организацията изследват средствата, които Кремъл прилага, за да подкопае здравите демокрации в Европа и другаде по света с информацията за намаляване на общественото доверие в политическата система.

Специалистът по руската външна политика д-р Щефан Майстер, анализатор в германския Съвет за Международни отношения, посочва основните тактики, които Кремъл вече използва - оказване на подкрепа на популистки партии, публикуване на разкрития за германските лидери, разпространяване на фалшиви новини в социалните медии, раздухване на опасенията, свързани с имигрантската криза и тероризма и други, специфични за германците страхове.

И в трите страни социологическите проучвания не дават предимство на „приятелите” на Русия, но след „Брекзит” и изненадващата победа на Доналд Тръмп в САЩ, вече нищо не е сигурно.