Плевнелиев ястреб до последно, пише на Тръмп и настоява да не се сдобрява с Путин! Какъв отговор получи обаче?
Заедно с още 16 бивши и позабравени европолитици и нашият поставя под съмнение възможността да има приятелски отношения с Москва
Подписите си под писмото поставили бившият президент на Естония Томас Хендрик Илвес, бившият президент на Румъния Траян Бъсеску, бившият президент на Латвия Вайра Вике-Фрайберга.
В списъка са още бившият премиер и министър на външните работи на Швеция Карл Билд и други бивши лидери на външните и отбранителните ведомства на Чехия, Полша, Литва. В информацията се подчертава, че Плевнелиев е единственият все още действащ европейски лидер, подписал писмото.
В писмото те предупреждават Тръмп да не премахва антируските санкции и да не прави "голяма сделка" с Москва за Украйна или тактически да приеме анексирането на Крим.
"Една такава стъпка не само ще деморализира проамериканските сили в Украйна, но и ще дестабилизира региона икономически и ще улесни екстремистките, анти-западни сили", пишат лидерите.
"Последиците от подобна сделка ще подкопаят доверието в Америка на съюзниците й в Европа и света", твърдят авторите.
Те поставят под съмнение и възможността да има приятелски отношения с Москва. Според тях за величието на Америка е заинтересована не Русия, а съюзниците на САЩ в Европа.
"Путин не желае Америка да бъде отново велика. Като ваши съюзници, ние го искаме,", пишат 17-те. "Като ваши съюзници, обвързани с договор, ние апелираме към американците в новата администрация на САЩ и Конгреса твърдо да отстояват нашите общи ценности и интереси: мир, атлантическа мощ и свобода.
Основаният на правилата международен ред ще бъде отслабен. Съюзите, които са истинският източник на американското величие, ще ерозират: страните, които проляха кръв, похарчиха състояния и политически капитал в името на трансатлантическата сигурност ще се чудят дали Америка все още е приятел, на когото може да се разчита", пишат още европейските лидери.
„Когато по-рано Америка ни призоваваше, ние откликвахме. Бяхме с вас в Ирак и Афганистан. Заедно поемахме рискове, заедно жертвахме синове и дъщери. Когато САЩ са силни, ние заедно ставаме по-силни. Призоваваме американските приятели да укрепват, а не да отслабват трансатлантическите връзки”, заявяват политиците.
Те твърдят, че Путин не може да бъде съюзник на Запада и че руската политика е направила Европа по-опасно място за всички ни. Дори и да бъде постигната сделка, Русия ще продължи да подкопава европейските демокрации чрез a набор от престъпни действия, включително кибер атаки, енергиен и икономически натиск, психологическа война, дезинформация и корупция.
Този призив към Доналд Тръмп много напомня за подобно отворено писмо, което известен брой лидери от Централна и Източна Европа пратиха до президента Обама малко след като той пое властта през 2009 г. В текста, публикуван на 16 юли в полското издание "Газета Виборча" те го предупредиха, че "презареждането" на отношенията с Русия крие опасности за европейските страни, които ще изгубят вяра в САЩ и че трансатлантическите връзки ще бъдат отслабени.
Сред подписалите писмото през 2009 г. бяха бившите президенти на Полша, Чехия и Румъния Лех Валенса, Вацлав Хавел и Емил Константинеску. От българска страна то бе подписано от политолога Иван Кръстев.
По време на управлението на Обама няколко централно европейски страни изживяха възхода на крайнодесни, проруски политически играчи и групи. Междувременно активността на Русия по целия европейски континент доби още по-мащабни размери, подчертава "Washington Post" по повод новото писмо.
"Поддържането на добри отношения с Русия е нещо хубаво. Само глупави хора биха помислили, че е нещо лошо!" Това написа по-рано в Twitter новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп. Едно от обещанията му е да следва именно тази цел.
"Докато съм президент, Русия ще ни уважава далеч повече, отколкото досега, и двете страни може би ще работят заедно, за да решат някои от големите проблеми на света", обяви по-рано Тръмп.
Последвайте ни
0 Коментара: