1 509 300 бъдещи пенсионери ще взимат втора пенсия само на хартия. Социално осигурените българи в частните пенсионни фондове са 4 662 000, сочат данните на Българската асоциация на дружествата за допълнително пенсионно осигуряване към първото тримесечие на 2019 г., цитирани от в. Монитор.

Същевременно според статистиката на НСИ в края на миналата година работещите българи са били 3 152 700. Това означава, че малко над 1,5 млн. нашенци имат разкрита индивидуална партида, но в момента няма постъпления в нея и реално не им се трупа втора пенсия.

„В тези над 4 млн. души влизат хора със стари права, т.е. преди са се осигурявали, но сега са прекъснали. Такива са българите, които са заминали в чужбина и безработните“, разтълкуваха данните синдикалисти.

Частните фондове у нас управляват 14 млрд. лева. За сравнение в Румъния сумата е 11,5 млрд. лв., разпределени между над 7 млн. души, стана ясно от думите на Михай Бобочеа от Румънската асоциация на пенсионните фондове на конференция за многостълбовите пенсионни системи в Европа. „Независимо от високата динамика на международните пазари, средната доходност в индивидуалните партиди у нас от 2002 г. до сега е положителна. Надвишава с около процент натрупаната инфлация за този период, което защитава хората“, обясни председателят на асоциацията на дружествата за допълнително пенсионно осигуряване Евелина Милтенова. Социалният министър Бисер Петков пък подчерта, че многостълбовата система водела до финансово укрепване и стабилизиране на парите, които изплаща НОИ. Вследствие на което частта, която се финансира с трансфери от държавния бюджет, намаляла – от над 50% от общите разходи достигнала до около една трета.

Във втория стълб се осигуряват всички работещи в масовата трета категория, родени след 1959 г. Първите с право на втора пенсия са жените, родени през 1960 г. Те ще вземат допълнителни пари за старини през 2021 г. Три години по-късно към тях ще се присъединят и мъжете от същия набор. „Пенсионното законодателство предлага на входа във фазата на натрупване право на избор, но във фазата на изплащане няма възможност за избор на достатъчно добре структурирани пенсионни продукти“, каза шефът на социалната комисия в парламента д-р Хасан Адемов. По думите му натрупаните средно около 3000 лв. в индивидуалните партиди не могат да предложат атрактивен размер на допълнителните пари за старини. Той припомни още, че първоначалната идея е била за по-висока вноска, като тази година тя е трябвало да бъде 10% от осигурителния доход, а всъщност е 5%.

По данни на централната банка на САЩ пък половината от американците имали в индивидуалната си партида по малко от 1100 долара или с около 1000 лева по-малко от парите в партидите на българите.