В сезона на трескавото пазаруване преди Коледа, бързите кредити са удобен и бърз начин да разполагаме с пари точно когато ни трябват. И вместо да чакаме дните до заплатата, веднага да купим подаръците, които сме си харесали.

Пари по всяко време и веднага – това е причината бързите кредити да стават все по-популярни. Противно на общо приетото мнение, че до тях прибягват предимно хора в нужда, статистиката сочи, че бързи заеми ползват предимно хора със средно и високо ниво на доходи. Особено, когато става въпрос за онлайн кредитите.
 
Онлайн кредитите

са най-бързо развиващият се сегмент в сектора на небанковото финансиране. Основната група клиенти на онлайн кредитите са до 50 години, на постоянен трудов договор и имат не по-малко от средно образование. Процентът на потребителите с висше образование е с над 50% по-висок от този в страната.
Бързите кредити са удобни, но все пак да не забравяме – това е заем, не дарение!
 
Няколко полезни съвета, преди да се вземе кредит

Бързите кредити са специфична финансова услуга, която като всяка подобна услуга обвързва потребителя с кредитора чрез договор, който определя на двете страни ред права и задължения. Преди да се обвърже потребител с определена фирма е редно внимателно да проучи фирмата - да е регистрирана в БНБ, да членува в секторна организация като Асоциацията за отговорно небанково кредитиране (АОНК), да спазва етичен кодекс, да членува в секторната           помирителна комисия към КЗП и в НАИС ..., както и нейните условия.

Нормативно всички фирми са длъжни да предоставят точно определена и пълна информация чрез тъй наречения Стандартен европейски формуляр, ако служител на фирма го „спести“, това е знак, че трябва незабавно кредитоискателят да потърси решение на друго място. При фирмите, предоставящи онлайн кредити, нещата са по-прости, при тях всичко е качено на сайта им, всичко е явно и и достъпно, може да се свалят текстовете и например да се поиска съвет от по-компетентен приятел.

Внимание трябва да се отдели на условията както за получаване, така и за връщане на кредита! Особено внимание, а това често се пренебрегва, трябва да се обърне на клаузите при възникване на проблем, като например забава на вноска и подобни. Всички широко коментирани случаи за възникнали огромни суми за връщане са свързани с тъй наречените наказателни и други подобни лихви. Има фирми чийто бизнес модел е да привличат кредитоискатели с ниско ГПР, но при първа възможност му налагат непосилно високи санкции.

 Ако потребителят не се чувства финансов и юридически експерт, или не иска да чете десетки страници текст, в голяма степен може да си облекчи труда, като се обърне към фирма - член на Асоциацията за отговорно небанково кредитиране (АОНК). Членовете на тази асоциация са приели свой Етичен кодекс, в който са отразени най-добрите световни практики в потребителската защита. Те дават много по-голяма защита от колкото който и да е закон или нормативен акт ги задължава, целта им е да нормализират пазара и потребителите да са спокойни, когато прибягват до техните услуги.
    
Фирмите членове на АОНК работят в диалог с КЗП и с КЗЛД. Всички те членуват в секторната помирителна комисия към КЗП и в Националната асоциация за извънсъдебни спогодби (НАИС) – все структури за решаване на спорове между потребител и доставчик на услуга, при които инициативата е в ръцете на потребителите.

Бързи кредити са удобна и изгодна форма на кредитиране при определени условия – да се връщат бързо – в рамките на няколко месеца и да са до определени суми – до
2000 лв.


Да не се забравя, че става дума за кредит, не за дарение и, че всяка взета сума трябва да се върне според договорените условия. Ако възникне проблем, е задължително незабавно да се влезе в открит диалог с фирмата, отпуснала кредита, за да се потърси съвместно решение.

Връщането на сумите трябва да е в синхрон с приходите на кредитоискателя, както като период, така и като ритъм. През времето, в което трябва да се  връща кредитът, приходите трябва да осигуряват неговото връщане едновременно с покриването на другите предвидими разходи. Ако кредитоискателят получава възнаграждение на месечна база, трябва да избягва кредит, който се погасява на седмична основа, разминаването в ритъма на неговите постъпления и на този на изплащанията, е потенциален извор на напрежение и проблеми.
 
Експертите съветват: преди да изтеглите кредит, направете справка в сайта на Асоциацията за отговорно небанково кредитиране (АОНК) - www.aonk.bg