Азиатските акции отстъпиха от петмесечния си връх, ето какво се случи с петрола
Азиатските акции изгубиха инерция днес, след като преди това достигнаха до петмесечен връх, тъй като инвеститорите изчакваха да видят дали Вашингтон и Пекин могат да стигнат до сделка. Британският паунд поскъпна вследствие на надеждите, че британският премиер Тереза Мей ще може да отложи крайния срок за брекзит.
Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI се понижи с 0.5% от най-високото си ниво от средата на септември, докато преговарящите от страна на САЩ и Китай работят по изготвянето на сделка, която ще сложи край на търговската война.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви в неделя, че ще отложи вдигането на митата върху китайски стоки за 200 млрд. долара, което бе най-ясният признак досега, че двете страни отбелязват напредък в преговорите.
Той обаче бе и до известна степен предпазлив, като каза, че сделка “може да има много скоро или може и да няма въобще.”
Австралийският основен индекс днес се понижи с 1.3%, като основните губещи бяха акциите на енергийните компании, след като цената на петрола падна вчера.
Китайските акции също са на отрицателна територия, като индексът на сините чипове CSI300 губи над 1%, след скока си от предходния ден. Хонконгският Hang Seng отстъпва с 0.6%.
Японският индекс Nikkei се понижи с 0.2%, след като започна сесията с ръст.
Щатските индексни фючърси също поевтиняват, като тези на S&P 500 губят 0.4%. Вчера S&P 500 нарасна до четиримесечен връх, а Dow Jones и Nasdaq също завършиха на положителна територия.
На валутните пазари британският паунд скочи до 1.3149 долара в ранната азиатска сесия, което е близо четириседмичен връх, след като Bloomberg информира, че Тереза Мей се очаква да позволи на кабинета си да обсъди по-късно днес удължаване на крайния срок за брекзит и след 29 март.
Новината бе облекчение за инвеститорите, които се страхуваха, че Великобритания ще излезе от ЕС без сделка. Евентуално забавяне обаче може да разгневи колегите на Мей, които подкрепят брекзит и които може да подкрепят вот на недоверие, което пък ще доведе до предсрочни избори.
Доларът поевтиня спрямо йената, отстъпвайки от най-високото си ниво от края на декември. Щатската валута се разменяше за последно срещу 110.79 йени.
Доларовият индекс отстъпи леко до 96.364 спрямо кошница от шест други основни валути.
Пазарите очаква изслушването на председателя на Федералния резерв Джером Пауъл пред Конгреса днес, след като миналия месец централната банка на САЩ предприе по-предпазлива позиция спрямо вдигането на лихвите.
Инвеститорите също така ще следят двудневната среща на високо ниво между САЩ и Северна Корея, които ще опитат да постигнат споразумение относно ангажимента на Пхенян да се откаже от ядрената си програма.
Цените на петрола се понижиха отново, след като в понеделник записаха най-големия си спад в процентно изражение от началото на годината. Причината бе призива на ОПЕК да намали усилията си в подкрепа на цените на суровината, които, според него, “ставали прекалено високи.”
Щатският лек суров петрол поевтинява с 27 цента, до 55.21 долара за барел, докато цената на брента се понижи с 13 цента, до 64.63 долара за барел.
Последвайте ни
0 Коментара: