Bank of America: Краят на глобализацията ще бъде основна тенденция на новото десетилетие
Стремежът към „безсмъртие“ ще излезе на преден план през следващото десетилетие, особено в развитите страни
Според анализаторите глобализацията, предимно неконтролирана, продължила от около 1981 до 2016 г., приключва. Промяната на курса се дължи на „широкото признаване на факта, че глобализацията, въпреки че означава по-ниски потребителски цени, в същото време води до забавяне на икономическия растеж, нестабилността на работните места и социалния подем“.
Тази промяна в глобалната икономическа парадигма ще направи по-безопасно инвестирането в активи като скъпоценни метали и недвижими имоти, тъй като много правителства започват да предприемат стъпки за преминаване към протекционистични икономически политики.
„Държавите ще разработят ясно изразена национална индустриална политика и ще увеличат разходите за научноизследователска и развойна дейност (НИРД), за да стимулират вътрешните иновации, да насърчават развиващите се индустрии и да защитят най-важните национални компании от враждебни поглъщания от чуждестранни субекти“, - смятат анализаторите на Bank of America.
Тенденцията за стремеж към „безсмъртие“ ще излезе на преден план през следващото десетилетие, особено в развитите страни, както и новата „надпревара с оръжия“ в киберпространството между САЩ и Китай, която вече се нарича балканизация на Интернет или “Сплитернет”. Става въпрос за разбиване на глобалната мрежа на много национални сегменти.
Надпреварата в крайна сметка ще бъде спечелена от Китай и това ще позволи на Пекин в дългосрочен план да „постигне национално превъзходство в технологиите като квантовите изчисления, операции с големи обеми данни, 5G мобилните комуникации, изкуствения интелект, електрическите превозни средства, роботиката и киберсигурността“.
Според доклада „повсеместната връзка“ също ще промени структурата на обществото, тъй като Интернет на нещата ще бъде интегриран в почти всеки нов физически продукт и, както твърдят критиците на тази тенденция, ще се появи мрежа от тотално човешко наблюдение, както във филма „Специален доклад“ с Том Круз.
Въпреки че експертният доклад е пълен с тревожни прогнози, фактът, че ерата на триумфа на глобализма наближава своя край и може да видим обръщане на вълните на масовата имиграция, трябва да вдъхне надежда сред много консервативно настроени хора.
Последвайте ни
4 Коментара: