Управляващият директор на Международния валутен фонд (МВФ) Кристалина Георгиева обяви, че вчера Изпълнителният съвет на МВФ е одобрил предложението й за ново общо разпределение на специалните права на тираж (СПТ) в размер на 650 млрд. щатски долара, пише money.bg.

Това е най-голямото разпределение в историята на МВФ и се прави, за да се отговори на дългосрочните глобални нужди от резерви по време на най-тежката криза след Голямата депресия.

"Като следваща стъпка ще внеса новото предложение за разпределение на СПТ в Управителния съвет на МВФ за разглеждане и одобрение. Ако бъде одобрено, очакваме разпределението да приключи до края на август", заяви Георгиева.

Според управляващият директор на МВФ можем да оприличим това действие на поставянето на ваксина в ръката на света.

"Разпределението на СПТ ще увеличи ликвидността и резервите на всички наши държави членки, ще изгради доверие и ще насърчи устойчивостта и стабилността на световната икономика.

През 2009 г. разпределението на СПТ допринесе в значителна степен за възстановяването от световната финансова криза и съм убедена, че ползите от това ново разпределение ще бъдат сходни.

Разпределението на СПТ ще помогне на всяка държава-членка на МВФ — особено на уязвимите страни — и ще повиши възможностите им за реакция в отговор на кризата вследствие на COVID19", смята Кристалина Георгиева.

Много важно е следващото изявление на Кристалина Георгиева. Тя заявява:

"През следващите месеци ще продължим да работим активно с нашите членове, за да набележим и осъществими варианти за доброволно насочване на СПТ от по-богатите държави членки в подкрепа на по-бедните и по-уязвими страни, за да подпомогнем възстановяването им от пандемията и да постигнем устойчив и стабилен растеж, което ще спомогне и за глобалното икономическо възстановяване."

И тук е важно да се знае какво представляват тези СПТ и за какво служат. Специалните права на тираж не са валута.

Те са именно права. СПТ е инструмента с които МВФ набира средства от богатите държави, за да финансира евтино и срещу ангажименти за реформи бедните държави. Това по правило става, чрез така наречените тригодишни стенд-бай споразумения.

Те се подписват със страни, които на практика са в технически фалит или са заплашени от такъв, защото не могат да си осигурят нужното им финансиране на международните пазари. България бе такава държава от 1989-а до 1999-а.

СПТ се събират, като отделните държави правят вноски съобразно своите квоти в МВФ.

По правило държавите внасят до 25% от квотата си в реални пари, а за останалите подписват гаранции, че ще ги предоставят при първо поискване.

Финансирането, което може да ползва една държава от МВФ по различните й срочни (до три години) инструменти за подпомагане на платежния баланс и за финансиране на бюджетния дефицит е ограничен от размера на квотата й в МВФ.

Доколкото страната ни не попада в хипотезата на бедна държава по стандартите на МВФ при това емитиране на СПТ, както и при предишното през 2009-а тя ще даде пари на Фонда, за да може той с тях да финансира други страни - например Украйна или Северна Македония.

Според правилата на МВФ държавите (през централните си банки) могат да залагат притежаваните от тях СПТ срещу финансиране, но това става по много сложна процедура и до момента като че ли не се е случвало или подобни операции са били изключение.