Българската гейминг асоциация с отворено писмо до депутатите заради Закона за хазарта
Промените ще сложат край на хазартния бизнес у нас, посочват от организацията
Българската гейминг асоциация /БГА/ изпрати отворено писмо до народните представители във връзка със законопроекта за изменение и допълнение на Закона за хазарта.
Ето какво пише в него:
„Българската гейминг асоциация“ /БГА/ неправителствена организация, обединяваща над 60% от лицензираните организатори и производители на игрално оборудване.
Като представител на голяма част от най-модерните и развиващи се хазартни оператори, искаме да изразим сериозното си притеснение от предложената драстична промяна в законовата регулация, която ще доведе до сериозни негативни последици върху пазара на игралната индустрия, държавния бюджет и правните субекти.
1. Ограничаването на част от хазартната дейност ще доведе до възникване на нелегален хазарт. Европейската и световна практика е доказала, че колкото по-ограничен е хазартът, колкото по-рестриктивна е регулацията, толкова по-развит е нелегалният хазарт. Изваждането на един добре регулиран и работещ бизнес от белия сектор, неминуемо го пренася в черния.
2. Преки и косвени загуби за държавния бюджет: Ако законопроектът бъде приет, загубите за държавата ще бъдат в огромни размери. Повече от 75 % от съществуващите игрални обекти ще бъдат затворени, което ще доведе годишно до над 60 млн загуба във вид на такси по ЗХ и алтернативен данък по ЗКПО, над 155 млн загуба от ДДС, над 145 млн загуба от осигурителни вноски, корпоративен данък, както и вноски за социално отговорно поведение и др.
3. Организаторите са сериозен фактор в държавата в качеството си на работодател. Десетки хиляди са заетите лица пряко или косвено в игралния сектор като много от тях са висококвалифицирани специалисти. За всички тези лица се плащат съответните осигурителни вноски, а заплатата им е основен източник на препитание. Затварянето на 75% от игралните обекти ще доведе до директно освобождаване на над 30 000 пряко заети работници и служители в активна възраст.
4. Хазартните оператори са основен спонсор на българския спорт, който ще бъде засегнат. Над 50 млн годишно са средствата, които се отделят от частно–правните организатори за спонсорство и реклама на спорта.
5. Затварянето на 75 % от игралните обекти ще доведе до прекратяване на дългосрочни наемни отношения и освобождаване на търговски помещения със значителни площи и висока наемна цена. Същите трудно биха били наети, което ще окаже негативно влияние върху имотния пазар и доходите на собствениците на помещения.
В условията на тежка криза за бранша и усилията му за справяне с последиците от нея, считаме че всяка промяна в законодателството следва да бъде подложена на широко обществено обсъждане и включване на всички участници, както и внимателно да бъдат оценени възможните ефекти върху индустрията и държавния бюджет.
Предложеният от народния представител Валери Симеонов и група народни представители законопроект ще сложи край на конкурентните условия за развитие на регулиран хазартен бизнес в Република България. Същият засилва усещането за тенденциозност и влошаване на конкурентната среда, стопанската инициатива и създаването на привилегии за едни стопански субекти за сметка на други – в това число и Държавата.
Проектозаконът представлява безпрецедентна държавна намеса в бизнес средата, противоречаща на основните европейски принципи за конкурентност, свободна стопанска инициатива, равнопоставеност на правните субекти и правна сигурност.
Считаме, че подходът, възприет в законопроекта, внесен от ГЕРБ на 05.06.2020 г. е много по-правилен, отговаря на нуждата на обществото, съхранява правата и интересите на фиска и лицензираните субекти и представлява пропорционална законодателна мярка.
Подкрепяме идеята за постигане на отговорно залагане и защита на уязвимите групи чрез конкретни мерки, прилагани от държавата и организаторите на хазартни игри. Ще внесем становища и по двата законопроекта за изменение и допълнение на Закона за хазарта.
Последвайте ни