Прогнозите за цените на руския петрол по време на формирането на бъдещия бюджет на Руската федерация, като правило, имат низходяща тенденция.

Това се прави, за да се сведе до минимум елементът на изненада в случай на отрицателни промени в цените, ограничавайки тяхното въздействие върху разходите.

Този подход е работил добре в миналото, защитавайки страната от необходимостта от мерки за икономии, когато цените се движеха в неблагоприятна посока. Сега това се превърна в тенденция, а не просто превантивен метод, пише Bloomberg.

Всъщност Руската федерация се готви за намаляване на приходите от петрол поради ниски цени и по-мек данъчен режим, съобщава агенцията, позовавайки се на проекта за тригодишен бюджет.

По този начин правителството иска постепенно, без да бърза, да научи икономиката на държавата да живее без приходи от износа на суровини като петрол и газ.

Прогнози за икономика, бюджет и спад на цени 


Според документ, разгледан от Bloomberg, приходите от петрол в Русия ще намалеят с 14% през следващите три години, при условие че световните цени на петрола останат ниски (между 65-69 долара за барел).

Документът за 2025 г. оценява приходите от петрол на приблизително 120 милиарда долара, или 10,94 трилиона рубли, което е с 3,3% по-малко от тази година.

След това този спад ще се разпространи през 2026 г. и 2027 г., до когато се очаква приходите от петрол да паднат допълнително до 110 милиарда долара.

В съответствие с този подход руският бюджет за 2024 г. включва средна цена на петрола сорт Брент от 70 долара за барел, с намаление до 69,70 долара през 2025 г., 66 долара през 2026 г. и 65,5 долара през 2027 г.

Цените на природния газ също се очаква да намалеят през следващите четири години от 279,90 долара за 1000 кубически метра. м тази година до 240,20 долара за 1000 куб.м. м през 2027 г.

Според западни експерти, за първи път мечите настроения в руския бюджет по отношение на експортната цена на въглеводородите предполагат, че Москва най-накрая е осъзнала, че е необходимо да премахне зависимостта от енергийната игла и да разчита на други сектори на икономиката като ефективен фактор за попълване на бюджета.

Превод и редакция: БЛИЦ