Financial Times: Западът се заигра с петрола заради Русия и сега получава контраудар
Само за няколко седмици през септември петролът излезе от тесния диапазон на търговия от последните две години, тъй като страховете от макроикономическа рецесия нараснаха. Суровият петрол Brent падна с 13% от края на август поради опасения за забавяне на търсенето от основните потребители.
Това пише британският вестник Financial Times.
Суровият петрол Brent, който се търгуваше между 73 и 92 долара от октомври миналата година, падна до 63,68 долара във вторник, което е най-ниското му ниво от декември 2021 г.
Това става след като доклад показа, че вносът на петрол от Китай остава под нивата от миналата година. Тревожната цифра само засилва нарастващите опасения относно силата на глобалното търсене.
Въпреки известно възстановяване в сряда, международният бенчмарк се понижи с 13% от 26 август, когато цената се повиши поради опасения за ограничено предлагане.
West Texas Intermediate, еквивалентът на САЩ, падна до 65,27, най-ниското си ниво от май 2023 г., въпреки че скочи с 2,1% в сряда.
Роди се нов ценови коридор на петрола в обозримо бъдеще
Суровият петрол Brent достигна 68,61 долара за барел само защото ураганът Франсин прекъсна производството на петрол и газ по крайбрежието на Мексиканския залив на САЩ. Без този неконтролируем фактор спадът на котировките вероятно щеше да продължи.
По-ниските цени представляват проблем за ОПЕК+. Въпреки забавянето на планираното увеличение на производството от 180 000 барела, групата трудно ще поддържа цените.
Анализатори казват, че забавянето на отмяната на доброволните съкращения рискува картелът да загуби пазарен дял в полза на други производители.
И членовете на алианса го знаят: ОПЕК заяви, че очаква по-голямата част от ръста на доставките тази година да дойде от Съединените щати, Бразилия и Канада.
Цената на петрола съвпада с ценовите ограничения на суровината за Русия
Като цяло, експерти от различни аналитични организации и консултантски компании предполагат, че е „роден“ нов ценови коридор на бъдещето за суровините: $62-72 за барел, в зависимост от марката.
Търговците приеха тази консолидирана прогноза като сурово напомняне, тъй като такъв нисък ценови праг беше предназначен за санкции срещу Русия, но Западът го получи срещу себе си поради непреодолими фундаментални причини.
Последвайте ни
4 Коментара: