Богомил Манчев: Атомната електроцентрала е дългосрочно решение
Има стратегия на Европейската общност. Миналата година бяха приети ниски нива на емиси, които трябва да излъчват големите енергийни уредби, посочи той. Те излъчват въглероден диоксид, живак и азотни оксиди, напомни той.
„Ако не успееш да си купиш всичките квоти, в момента по нашето законодателство ще те глобят със 100 евро на емисия. Ако си ги купиш от борса, която продава „Заместител зелена емисия“, в момента те са между 7,5-8 евро на тон. Това се начислява върху цената за мегаватчас“, каза Манчев.
За да се произведе един мегаватчас енергия в ТЕЦ Марица-изток, в момента отделяме между 1,2-1,4 тона въглероден двуокис на всеки добит мегаватчас, а при глоба цената на мегаватчас ще се увеличи значително, допълни той.
„Като енергетика ще рухнем, затова България иска малка отсрочка да може да представи свои програми как да достигне нови нива на емисии, въведени от ЕК миналата година. Това трябва да се случи до 2022 г. С Парижкото споразумение светът се съгласява въобще да премахне въглеродната енергетика“, смята той.
Това би означавало да се мине на ядрена или слънчева енергия, а най-бързо в тази посока се развива Китай, заяви Манчев.
Дори при съвременните цени АЕЦ „Белене“ би произвела един милиард мегаватчаса за експоатационния си период от 60 години, допълни той. Това означава, че инвестицята би се върнала.
„Когато е проектиран проектът „Белене“, винаги е бил пресмятан да работи на свободен пазар, а не с принудителни цени за купуване“, каза той.
Разбира се, при оскъпяване на проекта има рискове, заяви Манчев. Т.нар. зелена енергия все още не е надежден източник на енергия и работят с нисъс коефициент на полезна дейност. В България те могат да да работят на пълна мощност 1500 часа в година от 8760 часа общо. Соларните централи произвеждат пет пъти по-скъп ток.
Единствената зависимост по въпроса с „Белене“ е въпросът за източника на производител на гориво, заяви Манчев. По думите му това е възможно. 95% от инженерните услугжи по централата ще се правят от България, така че и тук по думите му няма зависимост от Русия.
„Трябва да се разработи внимателно енергийната ни система“, каза още Богомил Манчев.
Последвайте ни
0 Коментара: