"В напреднала фаза сме на директни преговори със САЩ и Египет за доставка на втечнен газ. Надяваме се цените, които ще постигнем да бъдат такива, че общият микс на цената да не бъде по-висок от тази на „Газпром“. Това каза пред парламента премиерът Кирил Петков, който беше на изслушване във връзка със спрените доставки на синьо гориво от Русия", това написа геополитическият анализатор Боян Чуков в личния си фейсбук профил, визирайки казаното от министър-председателя в сряда от трибуната на Народното събрание (НС).

Според Чуков изказването на Петков предизвиква "две поредици от въпроси!".

"Първа. Какъв е пълният обем LNG (втечнен газ), който произвеждат САЩ? Какви са дългосрочните договори на американските производители на LNG и какъв обем от тяхната продукция обхващат? Колко LNG е необходим за задоволяване на нуждите на ЕС? Защо до този момент не е налице въпросната диверсификация? Някой не иска или няма възможност?

Може ли LNG да бъде по-евтин от тръбопроводния газ? Как се отразяват на цената на LNG...транспортът и трансформирането от газообразно в течно и обратно състоянието на суровината? Дали е истина, че в някои случаи до 30% от транспортираният с кораб газ се използва за енергиен източник при цитираната по-горе трансформация в LNG терминалите? 
 

Втора. Дали една значителна част от природния газ в Египет не е собственост на Газпром? Това дали е истина? Испания си купи  LNG от Камерун. Корабът, който го докара до испанско пристанище бе нает от Газпром. Самият LNG газ от Камерун бе собственост на Газпром. Дали няма опасност да се окажем в същата ситуация като тореадорите?