CNN: 1 млрд. долара седмично губи британската икономика заради брекзит
Брекзит беше отложен. Възможно е дори да бъде отменен. Въпреки това ситуацията вече нанесе сериозни щети на британската икономика.
Резултатите от референдума за излизане на страната от Европейския съюз през 2016 г. доведоха до рязко поевтиняване на британския паунд, спад на икономическата активност, висока несигурност и свиване на инвестициите.
Икономиката на Великобритания сега е 2% по-малка от това, което щеше да бъде, ако британците бяха избрали да останат част от ЕС, сочат данни на централната банка на страната Bank of England, предава CNN.
Темпът на свиване на икономиката, откакто резултатите от референдума бяха обявени, възлиза на 800 млн. паунда (1 млрд. долара) на седмица, или 4.7 млн. паунда (6 млн. долара) на час.
Негативните икономически процеси вече заемат дневен ред във Великобритания, въпреки че страната все още е част от ЕС и функционира по правилата на единния пазар в Общността и по силата на старите търговски споразумение с останалата част от света.
Великобритания продължава да продава стоки и услуги на страните-членки на ЕС - нейния най-голям търговски партньор, докато политиците работят по уточняване на предстоящия развод.
Досега за британските компании беше доста лесно да намират работници от други членки на ЕС, както и да поддържат трансграничните си операции.
Липсата на яснота относно бъдещето в продължение на вече близо 3 години обаче прави доста трудно за бизнеса да планира дори в краткосрочен план.
Инвестиционните намерения бяха или отложени, или замразени, а много компании насочиха усилия към планирането на база възможно най-лошия сценарий – излизането от ЕС без никакви преходни и търговски споразумения.
На фона на това, че британската политика в момента изглежда в пълен безпорядък, рискът страната да напусне ЕС без сделка остава доста висок. Централната банка на страната даже посочи, че брекзит без сделка би нанесъл по-голяма щета от финансовата криза през 2008 г.
Голямото забавяне
Великобритания беше най-бързорастящата икономика от Г-7 към момента на референдума от 2016 г. Бързите действия на Bank of England помогнаха на икономиката да избегне рецесията, която някои предвиждаха, след като стана ясно, че страната ще излезе от ЕС. Безработицата също остава на ниско ниво.
За по-малко от три години обаче, страната падна до дъното сред останалите членки на Г-7. Икономическият растеж намаля от 2% годишно до по-малко от 1% в наши дни.
Инвестициите от британски компании замръзнаха след референдума, като през миналата година отчитат спад от 3.7%.
Междувременно останалите от Г-7 се радват на ръст в инвестициите от страна на бизнеса с около 6% годишно от 2016 г. насам.
Индикаторът, измерващ бизнес климата във Великобритания, пък падна до най-ниските си нива от близо десетилетие.
По думите на Гертян Влиге - член на Комитета по парична политика на Bank of England, това забавяне спрямо останалите големи икономики се дължи главно на несигурността около брекзит.
Това се чувства от британските домакинства. Паундът поевтиня с 15% спрямо щатския долар след референдума от 2016 г., което повиши цените на всички вносни стоки. Инфлацията се вдигна, което допълнително удари стойността на заплатите в страната.
Бизнес травма
В последните три години бизнесът полага усилия да запази операциите си, така че да не пострадат от брекзит.
„Ясно е, че политическото бездействие вече носи икономически последици, като много фирми удрят спирачките на инвестициите си и решенията за назначаване на хора ,в резултат на продължаващата несигурност”, казва Адам Маршал, директор на бизнес организацията Британска търговска камара.
Много банки вече отвориха офиси в Германия, Франция, Ирландия и други страни от ЕС, за да са сигурни, че ще запазят лицензите си за операция в Европа и след брекзит.
Компаниите за финансови услуги прехвърлиха активи, за да задоволят регулаторните изисквания в новите им домове в ЕС. Активи на стойност най-малко 1.3 трлн. долара са напуснали Великобритания, сочат данни на EY.
Sony и Panasonic обявиха, че местят европейската си централа от Великобритания в Холандия.
Производителите, които се нуждаят от верига за доставки, също предприемат промени. Nissan изостави плановете си за произвеждане на нов модел автомобил на Острова, цитирайки несигурността около брекзит.
Германската инженерна група Schaeffler затвори две от трите си фабрики във Великобритания поради същата причина.
Най-големият риск
Най-опасният сценарий – брекзит без сделка, изглежда също вероятен.
Лидерите на ЕС разрешиха кратко отлагане на брекзит, като въпреки това Великобритания рискува да напусне Общността без сделка, ако нейните политици не постигнат обща позиция по въпроса.
„Национално извънредно положение” може да настъпи в страната, ако британските власти не успеят да излязат с обща позиция по въпроса, категорични са представители на бизнеса.
Икономическият шок от подобрен развой на събитията ще удари поколения напред, смятат от бизнеса.
Веригите за бързо хранене McDonald's и KFC се присъединиха към британските супермаркети в позиция, предупреждаваща, че излизането от ЕС може да навреди на веригата им за доставки, което ще ги принуди да пренасочат бъдещите си инвестиции извън Великобритания.
Последвайте ни
0 Коментара: