Държавите се съсипаха да купуват злато, ето за къде се използва най-много
Според представения в четвъртък последен тримесечен доклад на WGC търсенето на злато от страна на централните банки в световен план е отбелязало ръст от 22% през третото тримесечие в сравнение с предходната година, като банките са попълнили резервите си със 148,4 тона злато.
В същото време обаче общото търсене на злато е било в размер на 964,3 тона, или с едва 6,2 тона повече от третото тримесечие на 2017-а година.
Покупките на златни монети и кюлчета пък са скочили на годишна база с 28% до 298 тона, тъй като инвеститорите на дребно са се възползвали от по-ниските цени на златото, търсейки защита на техните инвестиции с оглед на отслабването на дадени валути и трусовете на пазарите на акции, посочва докладът на Световния златен съвет. Това се отнася най-вече за инвеститорите от развиващите се пазари, като в Китай, който е най-големият пазар в света за златни кюлчета и монети, търсенето през третото тримесечие се е увеличило с 25 на сто. Търсене в Иран пък е нараснало до пет и половина годишен връх, допълва WGC.
Отчитайки данните за търсенето на злато в областта на технологичните приложения, през третото тримесечие на годината се наблюдава увеличение от 1% до 85,3 тона, което се дължи главно на използването на благородния метали при производството на смартфони и в автомобилния сектор.
Търсенето на златни бижута пък се е повишило с 6% спрямо година по-рано, като по-ниските цени на златото през юли и август са стимулирали т.нар. "ловци на изгодни стоки" най-вече сред чувствителните към цените потребители. Ръстът в търсенето на златни бижута в Индия и Китай е успял да надделее над слабостта, отчетна през третото тримесечие в Близкия изток.
Последвайте ни
0 Коментара: