България вече е част от еврозоната, но според банкови експерти повишението на основния лихвен процент на ЕЦБ няма пряко да се отрази на ипотечните лихви у нас. Очакванията са лихвеният процент на ЕЦБ да бъде повишен през 2026 година, вероятно на два пъти по 25 базисни пункта, до ниво от 2,5%.
Банкови експерти обясняват, че по-голямата част от ипотечните кредити у нас се определят по локален индекс, а не пряко от лихвата на ЕЦБ.
„Очакванията са, че ако инфлацията се задържи на тези нива в Европа, ЕЦБ ще увеличи, както казахте, може би на два пъти по 25 базисни пункта лихвата и тя ще достигне 2,5%. Пряко не считам, че това ще повлияе на нивата на лихви по ипотечното кредитиране. Ще обясня защо. Нашите очаквания в средносрочен план остават без промяна — че лихвите ще продължат да бъдат ниски и по никакъв начин няма да повлияят негативно на нашите клиенти.“, казаха водещи банкери.
Основната причина за това е, че повечето банки в България, включително Банка ДСК, продължават да формират цените на ипотечните си кредити на база така наречения локален индекс или референтен лихвен процент.
Той се определя от средната лихва в депозитната система по депозитите в евро. Стойността му е доста по-ниска и не показва такива големи колебания.
„Неговата стойност е доста по-ниска и няма такива големи флуктуации, защото продължаваме да наблюдаваме много висока ликвидност и липса на предпоставки да считаме, че лихвите ще се увеличат“, обяснява банковият мениджър.
Попитана и съответно за цените на имотите, Пламена Тотева споделя, че очаква да се забави темпът на растеж, който последно беше 15%, но не и да се обърне тенденцията и да започнат да намаляват.